Ako prestať škodiť svojim deťom

Ako prestať škodiť svojim deťom

Psychika a stres dokáže ovplyvniť zdravie viac ako si niektorí z vás myslíte. Stres ovplyvňuje nervový systém, hormonálny a imunitný systém. Psychika zohráva významnú úlohu v tom ako bude dobre fungovať imunitný systém. Napriek poznatkom, ktoré máme je psychika nesmierne podceňovaná. Stres je pre organizmus stav ohrozenia. Ohrozenie je krízový režim a podľa toho začne organizmus pracovať. Pri strese telo začne produkovať stresové hormóny – adrenalín a noradrenalín. Ich úlohou je zvýšiť hladinu cukru a zásobovať nimi mozog a svaly. Srdce začne rýchlejšie biť aby napumpovalo krv do svalov a dovolilo človeku zachrániť si život. Veď je ohrozený a ide o život. Tento mechanizmus nás po desaťtisíce rokov úspešne chránil pred nebezpečenstvom. Vďaka tejto poplachovej reakcii ľudstvo prežilo. Pri strese organizmus produkuje aj iný hormón a tým je kortizol. Jeho úlohou je zabrániť vzniku zápalovej reakcie. Kortizol tlmí aktivitu imunitu. Preto sa dnes používa v medicíne pri autoimunitných ochoreniach, kde je nadmerná aktivita imunity.

Nešťastné vzťahy – chronické zníženie imunity

V minulosti boli síce ľudia vystavení stresu a neraz museli fyzicky bojovať o život, no väčšinu času boli v stave uvoľnenia. Dnes síce nemusíme bojovať o holý život, ale sme vystavený chronickému stresu. Chronický stres vedie k nadmernému uvoľňovaniu kortizolu počas dlhej doby. To vedie k chronickému zníženiu imunity.

V našom tele máme 2 typy imunitnej obrany:

  • Jedna časť imunity nás chráni pre vírusmi a rakovinou
  • Druhá časť imunity nás chráni pred baktériami.

V dôsledku chronického stresu sa oslabuje tá časť imunity, ktorá nás chráni pred vírusmi a rakovinou a posilňuje tá časť, ktorá nás chráni pred baktériami. Následkom sú častý výskyt vírusových ochorení ako chrípky, herpesy alebo nebodaj rakovina. Chronický stres vytvára vhodné prostredie na vznik autoimunitných ochorení a alergií.

Stres matky vplýva na imunitu dieťaťa negatívne. Medzi najčastejšie príčiny stresu žien patria nefunkčné vzťahy. Negatívne pôsobenie stresu matky začína neraz pred otehotnením. Stres oslabuje organizmus budúcej rodičky. No aj počas tehotenstva stres negatívne ovplyvňuje budúce zdravie dieťaťa. Po narodení dieťaťa sa mnohé matky čudujú keď sa u ich ratolesti jedna choroba strieda druhú. Len málokedy si to dajú do súvislosti s tým čo prežívali pred a počas tehotenstva. Narodenie dieťaťa prináša do rodiny viacej povinností. Viac povinností je neraz príčinou zhoršenia napätých vzťahov v rodine.

Choroba dieťaťa je signálom pre rodičov

Choroby dieťaťa sú informáciou o tom, v akom prostredí žije, ako sa tam cíti. Ono nevie rozprávať, ono somatizuje ( pretavuje emócie do telesných signálov) alebo sa prejavuje hyperaktivitou či inými problémami s výchovou a neposlušnosťou. Vzťahy a emočné vypätie rodičov dieťa zachytáva, aj keď sa rodičia snažia zakrývať svoje problémy a konflikty: Zapamätajte si, pred dieťaťom nič neutajíte! Deti sú veľmi senzitívne a neraz reagujú na dusno, vypätie a nezdravé prostredie v rodine chorobou. Upozorňujú tak na niečo, že sa niečo v domácnosti nerieši. Môžu to byť potlačené hnevy, nenaplnený vzťah rodičov, nejasne komunikované potreby, nerešpektovanie sa, ak sa do života manželov mieša ich rodina (svokrovci), osobná nespokojnosť, menejcennosť alebo aj dlhodobý stres jedného či oboch z rodičov. Ak je dieťa často chorľavé, mali by sa rodičia zamyslieť nad tým, ako fungujú ako celok, rodina. Či žijú harmonicky, spokojne naplneným životom, alebo niekto z členov v tichosti trpí. Neraz sa v rodinách vedie zákopová vojna alebo je niečo jedným z partnerov nevypovedané. Za zníženou imunitou môže byť aj dlhodobý a prílišný strach najčastejšie matky. Ak rodič nie je vnútorne vyrovnaný a príliš sa upína na dieťa, môže mu tým nevedome škodiť.

Žena ako matka je zraniteľnejšia

Žena materstvom stráca prirodzene svoju nezávislosť. Pre mnohé ženy je to tvrdá skúška, hlavne pre tie, ktoré nemajú dobré základy sebadôvery, sebaúcty a pokory. Na základe nových nárokov, povinností a frustrácie vznikajú emócie, ktoré ak ostanú nezvládnuté a primerane nevyjadrené sú vodou na mlyn psychosomatike. Žiaľ ľahko prenesú svoje emócie a strach na dieťa a to ochorie.

Objavujú sa prípady, kedy sa páry naučia svoje vzťahy zlepšiť, zharmonizovať a dieťa prirodzene, akoby zázrakom vyzdravie. Ak nie je partner ochotný podstúpiť párovú terapiu, osvedčilo sa zamerať na svoju sebaúctu, vymedzenie si hraníc, vyrovnanie sa so svojimi emóciami ako sú hnev, strach, pocity viny, pocit menejcennosti a bezmocnosť. Ako matka silnie a vie s láskou pristupovať s sebe a okoliu, dieťa lepšie prospieva, posilní sa mu imunita.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.