Alergia? Žujete prijatú potravu správne?

Alergia? Žujete prijatú potravu správne?

Alergia je strata imunitnej tolerancie. Čo to znamená? V čreve sa nachádza väčšina imunitného systému. Úlohou imunitného systému je brániť telo pred látkami, ktoré ho ohrozujú ako napr. baktérie. Imunitná tolerancia je schopnosť tolerovať (nenapádať) cudzorodé látky ako napr. bielkovinu z kravského mlieka a nereagovať na ňu zápalom. V čreve je celý systém, ktorý umožňuje rozpoznávať cudzorodé látky a imunita na to reaguje.

To, že či nejakú látku vyhodnotí imunitný systém ako ohrozenie a imunita na to reaguje zápalom závisí aj od toho ako bola potrava dobre rozložená v tráviacom systéme. Ak potrava nie je dobre v tráviacom systéme rozložená, črevný imunitný systém môže takto zle rozloženú potravu vyhodnotiť ako nepriateľa a spúšťať zápalové reakcie. Stratí sa tam imunitná tolerancia, nastane zápal, ktorý by pri dobre požutej a v žalúdku strávenej potrave nenastal. Preto ak sa pri jedení ponáhľame, alebo máme oslabené trávenie v žalúdku, môže sa stať, že človek začne alergicky reagovať na nejakú zložku. Stratí na túto potravinu toleranciu.

Jedným z cieľov, ktoré by mali alergici dosiahnuť nie je len vyhnúť sa alergénom – látkam, ktoré spúšťajú zápaly, ale zvýšiť imunitnú toleranciu. To je znížiť zápalovú reakciu na látku, ktorá neohrozuje zdravie človeka. Tento proces môžu začať tak, že stravu dôkladne požujú. Druhou vecou čo môžu urobiť, že podporia črevnú mikroflóru. Tá produkuje látky, ktoré umožňujú veľmi dobrú imunitnú toleranciu. Tu je vhodné napríklad probiotikum Jod-Probio https://www.abczdravia.sk/kategoria/mineraly/jod-probio-90-kapsul/ , ako aj rozpustnú akáciovú vlákninu ktorá vyživuje črevné baktérie. Môžete si ju kúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/rastlinne-extrakty/akaciova-vlaknina-300g/

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.