Bielkovinová diéta – môže poškodiť zdravie?

Bielkovinová diéta – môže poškodiť zdravie?

Môže bielkovinová diéta poškodiť zdravie a spôsobiť priberanie?

 

Bielkovinová diéta je v súčastnosti veľmi populárna. Držia ju mnohí ľudia v snahe zhodiť nadbytočné kilá. Ale má táto diéta pre človeka aj isté riziká? Odpoveď je áno.

Bielkoviny áno, ale v rozumnej miere

Každý jeden človek potrebuje pre svoj život bielkoviny. Normálne množstvo bielkovín, ktoré by mal bežne žijúci človek skonzumovať je cca 0,8g bielkovín na 1kg hmotnosti (hmotnosť mimo nadmerného tuku). Tak 70kg vážiaci človek by mal denne prijať cca 56g bielkovín. Bielkoviny sa prezentujú ako zázrak na chudnutie, lebo na ich metabolizmus sa spotrebuje viac energie ako na metabolizmus tukov a sacharidov. Lenže ak prijímame nadbytok bielkovín, môžeme si tak poškodiť mitochondrie. A práve mitochondrie sú miesta, kde prebieha spaľovanie tukov a sacharidov. Ako je to možné? Všetky bielkoviny obsahujú dusík. Ten je pre organizmus potrebný. Lenže ak sa organizmus preťaží vysokými dávkami dusíka pre mitochondrie je to toxické. Poškodia sa a metabolizmus sa v konečnom dôsledku môže spomaliť! Toto je prvý mechanizmus ako dokáže nadbytok bielkovín spôsobiť opak, ako chce človek dosiahnuť.

Bielkoviny sú dôležité nielen pri chudnutí, ale aj regenerácii. No ich nadmerný príjem je z dlhodobého hľadiska potenciálnym zdravotným rizikom. Navyše bielkoviny sa dokážu v tele meniť na cukor!

Bielkoviny sú pre organizmus potrebné. Problém môže nastať, ak máte zničené črevo alebo užívate lieky na zníženie kyslosti žalúdka.

Dostatočne kyslé prostredie žalúdka je potrebné na to, aby boli aktívne enzýmy, ktoré trávia bielkoviny. Ak sa bielkoviny dostatočne v žalúdku nestrávia tak nestrávené bielkoviny sa môžu v čreve premieňať na amoniak. Nadmerný prísun bielkovín a aj zle strávených bielkovín vytvára veľa amoniaku. Amoniak:

  1. mení črevné prostredie tým, že črevo alkalizuje! a vytvára tak vhodné prostredie pre rozmnožovanie plesní a chorobnej črevnej mikroflóry
  2. zabíja mitochondrie, kde prebieha spaľovanie tukov a sacharidov. Vďaka poškodeniu mitochondrií si spomalíte metabolizmus a začnete priberať!!!

Ak strava bohatá na bielkoviny nie je spojená s dostatočným prísunom vláknin a polyfenolov, máte problémy s trávením a ešte ste aj v strese, ktorý trávenie zhoršuje. Nič nebráni tomu, aby sa narodili ďalšie zdravotné problémy.

Nedávno som spoznal ukážkový príklad človeka, ktorý v túžbe schudnúť nastúpil na proteínové tyčynky. Mal problémy s trávením a uchýlil sa len k rôznym práškovým jedlám. Najprv šli kilá rýchlo dole. Nastúpila spokojnosť. A o rok neskôr? O 10kg viac ako pred začiatkom diéty. K tomu sa ale pridružili ešte nervozita a nespavosť.

Dávajte si na seba pozor priatelia.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.