Chcete dať dieťa na šport? Pozor na SOD

Chcete dať dieťa na šport? Pozor na SOD

Chcete dať deti na šport? Dobre si to premyslite, môže to mať pre ne fatálne následky!

Mnohí rodičia túžia mať zo svojich detí úspešných športovcov. Veď kto by nechcel mať doma druhého Šatana, Hamšíka či Sagana. Lenže takmer nikto z rodičov si neuvedomí, že len úzka skupina ľudí má predpoklady robiť šport bez vážnych následkov na zdraví.

Šport sa celkovo považuje za niečo, čo je zdravé. V skutočnosti to tak ale byť nemusí. Pokiaľ sa človek pravidelne hýbe ako prechádzky na čerstvom vzduchu, rekreačné bicyklovanie, plávanie, čikung, joga, taiči alebo pilates všetko je OK. Aj futbalový zápas s priateľmi raz či dva razy do týždňa je OK. Lenže iné je vrcholový šport a pravidelná fyzická záťaž, alebo dlhodobý vytrvalostný šport ako maratón. Prečo?

Pri zaťažení organizmu si telo musí vyrobiť viac energie. Energiu potrebuje na svoj výkon. Je to ako keď potrebujeme viac elektrickej energie. Do kotla v elektrárni začneme pridávať viac uhlia a vháňať viac vzduchu. Začne viac horieť a vzniká viac tepla a vyrobí sa viac energie. Lenže čo si málo kto uvedomí, je že sa vyrobí aj viac odpadu. Dymu a popolčeka.

To isté sa deje v našich bunkách. Väčšia záťaž si vyžiada viac energie a vytvorí sa viac odpadu. Jedným z odpadových látok ktoré pritom vznikajú je superoxidový radikál (O2-). Superoxidový radikál je agresívna častica kyslíka (agresívny kyslík) schopný v tele spúšťať deštrukciu. Vie narúšať bunky a spúšťať zápal!

Telo má na jeho likvidáciu špeciálne enzýmy, ktoré ho dokážu likvidovať. Tým enzýmom je superoxiddismutáza (SOD). Tento enzým dokáže superoxidový radikál rýchlo zlikvidovať (za 50 milisekúnd). To je krátky čas na to aby stihol tento radikál napáchať v tele škody. Ale háčik je v tom, že len 17% ľudí má dostatok enzýmov, ktoré superoxidový radikál zneškodňuje. Väčšina ľudí má týchto enzýmov málo alebo vôbec!

A tu je kameň úrazu. U väčšiny ľudí je potom superoxidový radikál zle zneškodnený a môže prežiť až 14 hodín!!!! Má tak dostatok času páchať v tele škody a spúšťať zápaly. A následky? Tie môžu byť rôzne.

  • vznik akéhokoľvek zápalového ochorenia
  • zmeny v psychike
  • poruchy učenia a koncentrácie
  • depresie
  • časte zranenia
  • problémy so štítnou žľazou
  • syndróm vyhorenia

Pohyb je pre ľudí extrémne dôležitý, ale len zlomok ľudí má predpoklady robiť ho profesionálne. Skôr ako dáte deti na šport, zistite či si ich telo dokáže tvoriť dostatočné množstvo enzýmu superoxiddismutáza 2. Je to enzým, ktorý zneškodňuje superoxidový radikál. Pokiaľ to neviete zvážte či vystavíte svoje deti extrémnemu riziku.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.