Chodíte s deťmi na plaváreň? Pozor môžu si poškodiť zdravie!

Chodíte s deťmi na plaváreň? Pozor môžu si poškodiť zdravie!

Chodíte s deťmi na plaváreň? Po prečítaní nasledovných riadkov tam možno už nikdy nevkročíte!

Plávanie je vo všeobecnosti považované za zdraviu prospešný šport. Platí to len vtedy, ak sa chodí plávať do čistej a nechlórovanej vody. Prečo?

V roku 2007 Výskumné centrum pre životné prostredie a zdravie v Nemeckom Neuhenbergu zverejnilo, že chlór, ktorý sa nachádza v bazénoch môže spôsobiť:

  • infekcie u detí
  • zápaly stredného ucha
  • hnačky

U zdravých jedincov bolo už po jednej návšeteve plavárni pozorované obmedzenie funkcie pľúc počas 2 týždňov. Zároveň sa namerala zvýšená hladina leukotriénu B4. Leukotrién B4 je zápal podporujúca látka. Napr. pri myšiach sa zistilo, že podporuje rozvoj obezity či cukrovky 2.typu.

A prečo je to tak? Za všetko toto je zodpovedný chlór. Chlór v bazénovej vode sa postupne uvoľňuje. S odumretou kožou alebo močom vytvára jedovaté plyny ako :
– dichlórbrómmetán
– dibrómchlór metán

Pri 2 hodinovom plávaní človek vdýchne 4-6g chlóru. Z medicínskeho hľadiska by zavreli každé pracovisko, kde by sa do tela dostalo takéto množstvo chlóru. Chlór poškodzuje bunkové elektrárne – mitochondrie. Poškodené mitochondrie sú tiež spúšťačom zápalov.

Moje odporúčanie je: Ak chcete chodiť plávať choďte do takých bazénov, kde sa nedezinfikuje voda chlórom alebo využívajte prírodné vodné zdroje.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.