Chronická únava – horčík a vitamín E

Chronická únava – horčík a vitamín E

Keď malinký vírus skolí veľkého človeka

Chronická únava je často spustená vírusovými infekciami. Spúšťa ju napr. Epstein – Barov vírus (mononukleóza) alebo aj chrípkové vírusy. Chronicky unavení ľudia vykazujú mnohé znaky akými trpia pacienti pri virózach (bolesti svalov, slabosť a podobne). Vírusové infekcie okrem iného, sa podieľajú na blokovaní enzýmu, ktorý sa volá delta 6 desaturáza (Auto-immunity and prostaglandins. Int J Tissue React. 1981 Jun;3(2):89-94). Dobré fungovanie tohto enzýmu je potrebné na to, aby si telo vedelo vyrobiť niektoré mastné kyseliny. Mastné kyseliny sú mimoriadne dôležité pre stavbu buniek resp. ich membrán. Membrány sú extrémne dôležité pre zdravie buniek a teda aj nás.

Ak bunkové membrány ale aj membrány mitochondrií neobsahujú dostatok potrebných mastných kyselín, obmedzí sa ich funkcia. Prejaví sa to napr. zmenou metabolizmu, či narušením výroby energie (vznikne únava). Mnohé mastné kyseliny sú zároveň dôležité pre likvidáciu vírusov!!! Preto je pri chronickej únave ako aj vírusových infekciách dôležité dodávať niektoré mastné kyseliny ako pupalkový olej či omega 3 matné kyseliny. Lenže mastné kyseliny sú náchylné na poškodenie voľnými radikálmi. Ak by voľné radikály poškodili citlivé mastné kyseliny, zmenili by sa na jedy podporujúce zápaly. Tak pri chronickej únave ako aj vírusových infekciách sa tvorí veľa jedovatého plynu s názvom oxid dusnatý. Tento plyn poškodzuje aj mastné kyseliny – oxiduje ich.

Medzi najsilnejšie vychytávače oxidu dusnatého a ochrancu mastných kyselín patrí gamatokoferol. Preto odporúčam dodávať kombináciu omega 3 mastných kyselín a gamatokoferolu. Túto kombináciu nájdete v TocoProtecte od Dr.Jacobsa. Pre milovníkov ľanového oleja tu mám typ. Dajte do ľanového oleja 1 čajovú lyžičku Tocoprotectu a 1 čajovú lyžičku pupalkového oleja. Gamatokoferol z Tocoprotektu ich bude chrániť, lebo tak pupalkový olej ako aj ľanový olej obsahujú veľmi málo vitamínu E.

Na výrobu energie v tele je potrebný aj horčík. Medzi najlepšie formy horčíka pre výrobu energie patrí malát horečnatý. Vynikajúco pôsobí nielen pri únave ale aj bolesti svalov. Okrem toho, je horčík potrebný aj na to, aby v tele fungoval enzým delta 6 desaturáza, ktorý môže byť blokovaný nielen vírusmi, ale aj nedostatkom horčíka.

Magnezium od Medved Natural obsahuje 7 organicky a dobre vstrebateľných foriem horčíka a medzi nimi je aj malát horečnatý. TocoProtect od Dr.Jacobs obsahuje omega 3 mastné kyseliny z morských mikrorias (garancia, že neobsahujú ťažké kovy) a vysoký obsah gamatokoferolu. Táto kombinácia je vhodná pre správne fungovanie membrán buniek a aj mitochodnrií, teda aj pre dobrý metabolizmus a tvorbu energie.

Horčík si môžete zakúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/mineraly/multi-magnesium/

TocoProtect si môžete zakúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/oleje/tocoprotect-olej-250-ml/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.