Chronicky unavení alebo depresívní? Je to rozdiel!

Chronicky unavení alebo depresívní? Je to rozdiel!

Nie vždy sa oplatí sťažovať

Trpíte chronickou únavou? Ak áno určite to poznáte. Idete za lekárom a posťažujete sa mu na únavu. Lekár vám povie “oddýchnite si”. Ale vám ani oddych nepomôže. Skôr či neskôr vám lekár prestane veriť. Nedokáže totiž zmerať na koľko a ako ste unavený. A keď ste neodbytný a on už nevie čo s vami, pošle vás na psychiatriu. Veď aj laboratórne výsledky sú OK. Cesta je teda jasná, šup na psychiatriu. Tam si už s vami určite poradia. O tom, ako je psychiatra v tomto dokonalá, ukazuje aj prípad, ktorý sa stal v USA. K psychiatrom poslali niekoľko úplne zdravých ľudí. Psychiatri vyhodnotili stav týchto ľudí ako chorobný, nasadili lieky a neraz týchto ľudí aj hospitalizovali. Čiže unavený človek s nie bohvieakou psychikou to má naozaj spočítané, keď dokázali liečiť aj úplne zdravých ľudí.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že chronická únava a depresia je totožná, nie je to tak. Chronicky unavení ľudia majú napr. pri spánku rôzne anomálie ako živé nočné mory, nepokoj a pravidelné pohyby nôh počas spánku, nočné svalové zášklby či svalové kŕče. Únava pri depresii je menej výrazná ako únava u chronicky unavených ľudí. V psychologických testoch ľudia s depresiami vykazujú veľa pocitov viny, pocit beznádeje a bezcennosti, sú voči sebe veľmi sebakritickí a často majú samovražebné sklony, zatiaľ čo pacienti s chronickou únavou sa sťažujú na nedostatok energie, poruchy spánku a bolesti napr. svalov a majú symptómy podobné chrípke, ale je tam ochota riešiť svoje problémy, samovražebné sklony sa takmer nevyskytujú. Chronicky unavení ľudia sú neraz iniciatívni a ochotní riešiť svoje problémy.

Pohyb u depresívnych ľudí stav zlepšuje, naopak pohyb u chronicky unavených ľudí môže stav únavy a vyčerpania zhoršiť. Aj po nie veľkej záťaži sa nedokážu niekoľko dní zotaviť. V tabuľke sú zobrazené rozdiely. Chronicky unavení ľudia trpia nedostatkom kortizolu, kdež to depresívni ľudia majú kortizolu nadbytok.

Samozrejme na Slovensku nečakajte, že sa niekto tým bude zapodievať, lebo ak by sa aj zapodievali, nevedia čo s tým robiť. Také špičkové zdravotníctvo u nás máme. Preto ako povedal klasik. Psychiatria to istí.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.