Chudnutie môže spôsobiť závažnú chorobu

Chudnutie môže spôsobiť závažnú chorobu

Obezita nie je len estetický problém, ale je to zdravotný problém. Obezita je spojená so zvýšeným zápalom. Dá sa to aj dokázať. Obézni ľudia majú zvýšené hladiny CRP. CRP je skratka pre C- reaktívny proteín. Ten sa tvorí v pečeni keď prebieha zápal. CRP je teda znakom prebiehajúceho zápalu.

Chudnutie môže spôsobiť závažnú chorobu

Čim je hladina CRP vyššia, tým je zápal silnejší. Klasická dietológia obmedzí obéznym ľuďom prísun tukov a zvýši prísun sacharidov, ovocia a zeleniny. Pre mnohých bude asi prekvapenie aké následky má takáto strava.

Táto strava zvyšuje hladinu zoxidovaného LDL cholesterolu. (Silaste, M. L., M. Rantala, G. Alfthan et al. -2004: Changes in dietary fat intake alter plasma levels of oxidized low-density lipoprotein and lipoprotein(a). Arterioscler. Thromb. Vasc. Biol. 24, 498 – 503). Zoxidovaný LDL choelsterol je taký cholesterol, ktorý vedie k zápalom na cievach a k ateroskleróze (Steinberg 1984).

Ako je to možné? Zápal blokuje spaľovanie sacharidov. Tie sa potom premieňajú na tuky a človek neraz namiesto toho aby chudol ešte priberá. Ak sa blokuje spaľovanie sacharidov, vzniká laktátová acidóza. Tá zvyšuje zápalové procesy v tele. To vedie k poškodeniu LDL cholesterolu voľnými radikálmi. A problém je na svete.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.