Jód – dokáže nám soľ zabezpečiť jeho dostatok?

Jód – dokáže nám soľ zabezpečiť jeho dostatok?

Dokáže jodidovaná soľ zabezpečiť dostatok jódu? Može byť kuchynská soľ aj jednou z príčin nedostatku jódu v ľudskom tele?

Jód patrí medzi základné minerály, ktoré telo potrebuje. Jód si nevie telo vyrobiť samé a je odkázané na prísun jódu z potravy. Denná potreba jódu je 180-200mcg (mikrogramov) pre dospelých, tehotné a kojace ženy 230-260mcg ale potreba jódu sa zvyšuje nielen cez tehotenstvo či kojenie, ale aj:

– prechladnutie
– znečistené životné prostredie
– cez prísun dusičnanov

Dávka jódu, ktorá je považovaná za bezpečnú je 500mcg.

Nadbytok jódu sa z organizmu vylúči cez moč a stolicu. Jód si telo dokáže skladovať na cca 3 mesiace v štítnej žľaze,  slezine, obličkách, podžalúdkovej žľaze, svalstve a mozgu.

Jód a jeho nedostatok v tele môžu blokovať aj dusičnany

Nedostatok jódu nemusí byť vždy následkom len nedostatočného prísunu cez potravu, ale nedostatok jódu môže byť aj v dôsledku blokovania jeho využitia v organizme inými látkami. A o tomto asi mnohí z vás nevedia. Medzi látky, ktoré blokujú využitie jódu patria najmä dusičnany a prvky, ktoré nazývame halogény a z nich najmä chlór a fluór.

Mnohí ľudia si myslia, že prísun jódu zabezpečí jodidovaná soľ. Ale tento spôsob prísunu jódu nemusí byť dostatočný. Soľ totiž obsahuje CHLÓR – soľ je chlorid sodný. A chlór je príbuzný jódu. Chlór spolu s fluórom veľmi rád bráni jódu v plnení jeho úloh v ľudskom tele. Oba tieto prvky sú “utláčateľmi jódu” a nedovolia mu aby jód naplno využil svoju úlohu v tele. Navyše chlór a fluór sa do tela dostávajú nielen cez soľ ale aj z iných zdrojov.

Aj príjem dusičnanov a dusitanov znižuje príjem jódu do ľudského tela. Nachádzajú sa v rôznych mäsových výrobkoch ako salámy, dusičnanmi sú neraz znečistené vody v studniach najmä v blízkosti poľnohospodársky využívaných plôch a podobne. Toto môže vytvoriť podmienky pre nedostatočné zásobovanie tela jódom.

Aj keď je kuchynská soľ jodidovaná, využitie jódu v tele dosahuje veľmi malé percento a pohybuje sa okolo 10%, ani morská soľ nie je vždy riešením. Aj konzumácia rýb nemusí byť riešenie, lebo ryby najviac jódu obsahujú v hlave a tie pravdepodobne nikto neje.

Prírodný zdroj jódu si môžete zakúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/mineraly/jod-probio/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.