Keď starneme príliš mladí a ani si to nedokážeme všimnúť

Keď starneme príliš mladí a ani si to nedokážeme všimnúť

Väčšina ľudí starnutie vníma ako zmeny na koži. Strata pružnosti kože, tvorba vrások či tvorba pigmentových škvŕn. Starnutím sa skôr zaoberajú ženy. Možno preto, že chcú byť pekné, atraktívne a záleží im na výzore. Z túžby po mladej pokožke ťaží najmä kozmetický priemysel, ktorý ženám ponúka rôzne krémy, ktoré ovplyvňujú ako koža vyzerá a pre oko pozorovateľa kožu robí mladšou.

Ako je vlastne definované starnutie? V roku 2013, Lopez-Otin et al. zadefinovali starnutie cez zmeny v organizme a patria sem napríklad

  • zmeny na úrovni našich génov
  • zmenená komunikácia medzi bunkami tela
  • narušenie mitochondrií (miesta kde prebieha výroba energie pre bunku)

Tieto zmeny a poruchy vedú k starnutiu, čiže organizmus prestáva fungovať dobre a vyskytujú sa chyby ktoré vnímame ako choroby a stratu funkčnosti (niečo si už nedokáže plniť svoju funkciu tak ako by sme potrebovali). Často krát si tieto zmeny neraz bijúce do očí ani nedokážeme všimnúť.

Jedným z takýchto prejavov starnutie sú poruchy pamäti. Človek nevie nájsť vhodné slová, zabúda, nevie si spomenúť, ako keby mu ktosi stál na vedení. Učenie sa stáva utrpením a prebieha čoraz ťažšie. Je to znakom toho, že mozog nemá dostatok energie.

Mozog je odkázaný na obrovské množstvo energie, veď nenadarmo cca 450g mozog spotrebuje 20% všetkého kyslíka (bez kyslíka bunky nevedia vyrobiť dostatok energie) a 60% objemu nervových buniek je tvorených mitochondriami (miesta kde prebieha výroba energie pre bunku). Deficity energie v mozgu sa prejavia výkonnosťou na duševnej úrovni.

Dobre to môžete vidieť u ľudí, ktorí užívajú lieky na znižovanie cholesterolu, krvný tlak či na srdce. Ich duševný výkon klesá. Neraz ťažšie hľadajú slová, kokcú sa alebo si často nevedia spomenúť. Je to následok toho, že lieky znižujú schopnosť buniek vyrábať energie. Toto však nikoho netrápi.

Prvé vrásky dokážu vyvolať paniku. Poruchy pamäti, učenia, pozornosti či únava zostáva u ľudí nepovšimnutá, ak sa to samozrejme netýka školou povinných detí. Starnutie sme si zúžili len na kožu a koža sa pre západnú civilizáciu stala oveľa dôležitejšia ako čokoľvek iné. Iné prejavy starnutia veselo ignorujeme, neriešime a myslíme si, že sa nás to netýka. Ako by naša civilizácia bola postavená na modelingu.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.