Kožné problémy súvisia so zdravým črevom

Kožné problémy súvisia so zdravým črevom

Prečo by sa malo pri problémoch s kožou brať do úvahy to, čo sa deje v čreve?

Kožné problémy nám akosi “utešene” pribúdajú. Priznám sa, keď sledujem koľko ľudí a najmä detí ma problémy so zápalmi kože (ekzémy), zostávam v údive. Je to neuveriteľne šialené ako počet detí s kožnými chorobami rastie.

Medicína má na tento problém osvedčené a ako oni nazývajú “zlaté štandardy” v liečbe. Tými štandardami sú kortikoidové mastičky a antihistaminiká zabraňujúce svrbeniu. Slovo “zlatý štandard” znie honosne, mal by byť aj taký výsledok. Bohužiaľ nie je. Zápal sa na istý čas potlačí, aby zas mohol vykuknúť na svetlo sveta a znepríjemniť človeku život.

Dnes sa čoraz viac detí rodí cisárskym rezom. Tento spôsob pôrodu ovplyvňuje imunitu dieťaťa a teda aj zápalovú reakciu. Dieťa týmto pôrodom neprichádza do styku (cez ústa ale aj kožu!!) s bakteriálnou flórou matky. Toto všetko ovplyvňuje jeho budúcu imunitu a zápalové reakcie.

Ale pokojné nemôžu byť ani matky čo síce rodili prirodzene, ale mali často výtoky, zápaly močovo-pohlavného systému, mávali zápchy či hnačky. Toto sú časté znaky zničenej črevnej flóry. A akú má flóru matka, takú odovzáva dieťaťu.

Dianie v čreve ovplyvňuje aj dianie na koži. V čreve sa nachádza množstvo imunitných buniek. Napr. 1m čreva obsahuje 100 000 000 000 T-lymfocytov (typ buniek imunitného systému). Tieto komunikujú s kožou cez špeciálnych poslov, ktoré nazývame cytokíny. A tak dianie v čreve ovplyvňuje aj dianie na koži.

Bohužiaľ lekárom sa do čreva moc pozerať nechce. Veď budovať čosi je pre modernú medicínu náročne. Oni sa do budovania nehrnú. Oni radi zabíjajú (baktérie), režú (operácie), potláčajú (bolesť), ale budovať im nevonia. Veď si len pozrite kde je psychológia (tá nepotláča) a fyzioterapia. Tieto 2 zložky modernej medicíny sú postavené na nepotláčaní, ale budovaní. Jedni sú mimo hradenia poisťovní (psychológia) a druhí v suterénoch nemocnice podvýživení ako africké deti. A uvidíte aj túto časť medicíny postupne odpoja od zdravotných poisťovní. Dlhší čas sa to už pomaly deje.

Na zdravie čreva vplývajú nielen probiotiká ale aj prebiotiká. A najviac zabudnuté sú práve rozpustné vlákniny nazývajúce sa prebiotiká. Rozpustné vlákniny pomáhajú v tele podporovať protizápalovú aktivitu imunity. A pre schopnosť rozpustných vláknin budovať protizápalovú aktivitu, by sme mali prikladať prebiotickým vlákninám pri chorobách kože oveľa väčší význam.

Kvalitnú rozpustnú vlákninu nájdete v Chi-Cafe od Dr. Jacobsa. Zakúpiť si ju môžete tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/kava-a-kakao/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.