Môže pohyb zlepšiť nádej na prežitie onkologických pacientov?

Môže pohyb zlepšiť nádej na prežitie onkologických pacientov?

Bez pohybu niet života. A pohyb dokáže pravdepodobne viac ako sme niekedy ochotní pripustiť. Podľa priebežných štúdií sa u pacientov s rakovinou hrubého čreva zistilo, že pravidelný pohyb a fyzická aktivita viedla k nižšej úmrtnosti a choroba sa vracala menej ako u tých, ktorí sa nehýbali.

Čo môže byť za týmto fenoménom? Pravdepodobne je za tým strata viscelárneho tuku. Viscelárny tuk obaľuje vnútorné orgány. Nie je to podkožný tuk. Vysoké množstvo viscelárneho tuku môžu mať aj ľudia s nízkym podkožným tukom.

Viscelárny tuk je zdrojom zápalu. Pri zápale sa uvoľňujú látky, ktoré oslabujú imunitu, menia metabolizmus a spúšťajú stresovú reakciu. A práve pravidelný pohyb viedol u pacientov k strate viscelárneho tuku. Zmenšenie tuku prispelo k zmenšeniu záťaže organizmu. Toto bola pravdepodobná príčina lepšieho života pacientov s rakovinou hrubého čreva.

Verím, že jedného dňa sa dožijeme toho, že začneme ľudí, minimálne chorých v rámci terapie a liečby viesť k pravidelnému pohybu. Osobne si myslím, že sme už tak zdegenerovali, že budú musieť za týmto účelom vzniknúť špeciálne tímy. Tie vypracujú stratégie ako na to. Lebo načisto zlenivený národ možno nedokáže prebrať z apatie ani smrť.
S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.