Následky nedostatku vitamínu B12

Následky nedostatku vitamínu B12

O tieto následky nedostatku vitamínu B12 pravdepodobne nestojíte.

Včera som v článku “Keď je laboratórna diagnostika nepresná a pacient dostáva nepravdivé informácie.” spomínal, že ľudia vďaka nepresnej laboratórnej diagnostike netušia, že majú nedostatok vitamínu B12. Ďalej ste sa mohli dozvedieť, že akreditované medicínske laboratórium vyhodnocovalo nedostatok vitamínu B12 u 320 113 ľudí za roky 2007-2018 a 69,75% sledovaných ľudí malo nedostatok vitamínu B12. A posledná vec je, ktorú ste sa dozvedeli, že pri nedostatku vitamínu B12 sa v tele hromadí organická kyselina kyselina metylmalónová. Pre tých, ktorý neviete čo znamená slovo organický, tak je to taký, ktorý má pôvod v živočích alebo rastlinách.

Toto bola pre vás teória a teraz si môžete povedať praktický dosah na ľudí. Následky nadbytku kyseliny metylmalónovej môžu byť pre človeka dosť nepríjemné následky a možno budete prekvapený aké. Nadbytok kyseliny metylmalónovej dokáže meniť metabolizmus glukózy. Dokáže meniť premenu glukózy na energiu. A to už sranda nie je.

Ak by ste sa pozreli na mnohé príznaky nedostatku vitamínu B12 ako:

 • neistá chôdza
 • slabosť a závrate
 • zvýšený sklom k pádom
 • nedostatok energie
 • strata reflexov
 • porucha vnímania hĺbky
 • apatia
 • poruchy pamäte
 • depresie
 • psychotické stavy

Všetky tieto prejavy súvisia so vznikom nedostatku energie v nervovom systéme. Nervový systém je odkázaný na 2 druhy paliva a to:

 1. glukóza
 2. ketóny

Keďže väčšina ľudí prijíma glukózu (ketóny sa tvoria pri paleo alebo low carb) bunky nervového systému a mozog trpia nedostatkom energie v dôsledku hromadenia kyseliny metylmalónovej. Bunky nedokážu dobre pracovať, lebo “nevládzu”. Z glukózy, ktorá prúdi do bunky si bunka nevie vyrobiť dostatok energie. Navyše sa glukóza mení na kyselinu mliečnu. Takto vznikajú acidózy. Okrem toho sa vo veľkej miere spotrebuje aminokyselina cysteín, ktorá je dôležitá pre detoxikáciu.

A na záver to najkrajšie. Vždy ak v bunke vzniká nedostatok energie a tento nedostatok je dlhodobejší, bunka aktivuje zápaly. Nie je to zaujímavé ako môžu vznikať zápalové ochorenia?! A potom sa nemôžeme čudovať, že čoraz viac ľudí trpí napr. neurodegenratívnymi ochoreniami.

B12 je navyše potrebná na tvorbu mastných kyselín v tele. Mastné kyseliny vytvárajú ochranné vrstvy nervových buniek. Tie sa volajú myelínové pochvy. Ak by sme ich chceli porovnať s niečím čo ste videli, tak by som ich porovnal s plastovými izolantami na medených kábloch. Ak sa naruší syntéza mastných kyselín v tele, narušia sa myelínové pochvy a výsledkom môže byť skleróza multiplex. A ako vidíte nie je to nič nevinné.

Dúfam, že sa mi podarilo ukázať vám následky, ktoré môže vyvolať dlhodobý nedostatok vitamínu B12. A nie sú až také nevinné. Ak hľadáte kvalitný vitamín B12 môžete zakúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/vitaminy/b12-metylcobalamin-mecobalactive/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.