O múdrosti človeka, ktorý nazval chorého človeka pacientom

O múdrosti človeka, ktorý nazval chorého človeka pacientom

Pravidelne dostávam od ľudí správy kde je plno smailíkov vyjadrujúcich smútok, nešťastie a iné negatíve emócie, lebo ich zdravotný stav nie je taký, aký by si želali. Samozrejme, rozumiem im. Ľudia majú problémy a kto by nebol vtedy v blbej nálade. Najlepšie zo dňa na deň. Aj tomu rozumiem, veď kto by nemal skúsenosť čo i len s jednou tabletkou proti bolesti. Tá zabrala do pár minút.

Žiadne problémy a ani zdravotné nevznikajú len tak. Samé od seba, ako dielo náhody. Aby sme pocítili väčšinu zdravotných problémov, musíme preto čosi urobiť. A tú “robotu” vykonávame buď vedome, alebo nevedome. Napr. ak niekto fajčí, väčšinou vedome dostáva do tela látky, ktoré len ťažko prospievajú jeho zdraviu. Niekedy robíme veci nevedome, ako napr. jeme ovocie postriekané pesticídmi a nevieme o tom. Každopádne vždy nám trvá nejaký čas, kým táto činnosť spustí v tele zdravotný problém. Osobne nepoznám nikoho, kto by po prvej cigarete napr. dostal rakovinu.

Ľuďom ani nepríde, že svoje zdravie si podlamujú roky. A jedného dňa, keď sa problémy tela objavia v pnej nahote a začnú klopať na dvere vedomia, zrazu zistia “aha mám problém a ešte k tomu nepríjemný”. Lenže uvedomenie si problému nerovná sa vznik problému. Uvedomenie problém nás dostáva do stavu, že o ňom chceme a vieme rozmýšľať, venujeme mu pozornosť. Problém však vzniká oveľa skôr, no ľudia nie sú ochotní alebo schopní o tom vedome rozmýšľať.

Ak sa začne proces liečby rovnako, očakávajú, že tak rýchlo ako nadobudli vedomie svojho problému, rýchlo aj zmizne. Bohužiaľ nie je to možné. A táto neschopnosť problému zmiznúť zo dňa na deň v ľuďoch spôsobuje negatívne emócie.

Niekto múdry nazval trpiaceho človeka pacient. A bol to naozaj veľmi múdry človek, lebo slovo pacient, je odvodené od latinského slova patiens čo znamená trpezlivý. Do tohto slova tento múdry človek zapracoval riešenie jeho problému. Trpiaci človek by mal byť trpezlivý pri odstraňovaní svojich problémov. Mal by byť rovnako trpezlivý ako keď pracoval na vzniku tých problémov, ktorých sa chce zo dňa na deň zbaviť.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.