Organické železo

Organické železo

Organické železo

Železo je pre naše telo nevyhnutný prvok, ktorý musíme dopĺňať stravou. Železo sa vstrebáva v tráviacom trakte a odtiaľ prúdi do krvi. Každodenne strácame cez črevo, pokožku a obličky malé množstvá železa, ktoré sa musia opäť doplniť. Ak sa tak nedeje, postupne sa zásoby železa minú a v tele sa po čase môže rozvinúť nedostatok železa.

V tele máme uložených približne 3-5g železa ako zásobu. Železo je dôležitou súčasťou červených krviniek, presnejšie červeného farbiva hemoglobínu. Hemoglobín je potrebný pre tvorbu nových červených krviniek. Železo je aj súčasťou červeného svalového farbiva myoglobínu a súčasť rôznych enzýmov. Ďalej je železo dôležité pre transport kyslíka v krvi a vo svaloch.

 

Stále unavený?

Bledosť, únava, nedostatočná výkonnosť, vypadávanie vlasov, znížená koncentrácia, lámavé nechty, suchá pokožka, náchylnosť na infekcie alebo kútiky na ústach, to všetko sú často prejavy nedostatku železa v organizme. Ženy trpia z dôvodu menštruácie častejšie na nedostatok železa. U žien nad 40 rokov môže nedostatok železa spôsobiť vypadávanie vlasov. Ale aj u detí sa často v období rastu vyskytuje nedostatok železa. Ak sa zásoby železa nedopĺňajú, začnú sa vyprázdňovať naše zásoby, čo sa nemusí okamžite zjavne prejaviť na našom zdraví. Až keď sú zásoby vyčerpané a nemôžu sa tvoriť nové červené krvinky, môže to výrazne ovplyvniť naše zdravie. V niektorých prípadoch to môže mať za následok anémiu (chudokrvnosť), kedy je výrazne zredukovaný počet červených krviniek.

Najlepší náhradný zdroj: chelát železa

Vyrovnať deficity železa nie je celkom jednoduché. To vedia mnohí, ktorí vyskúšali mnohé možnosti. Často pocítili nevoľnosť alebo prípravky neúčinkovali vôbec alebo len pomaly. Hlavne pre mužov môžu byť tieto prípravky s obsahom železa nebezpečné. Podľa štúdií sa ukázalo, že vedú k upchatiu krčnej tepny. Črevné problémy ako zápcha a čierno sfarbená stolica sú ďalšie vedľajšie účinky ako aj zvýšená tvorba voľných radikálov v tele, lebo bežné formy železa sú oxidantami, teda… (vysvetliť).

Naproti tomu sú cheláty železa zlúčeniny železa bez vedľajších účinkov a nespôsobujú ani poškodenie voľnými radikálmi. Najlepšie, ak je to zlúčenina dvoch aminokyselín. Črevná stena obsahuje špeciálny dopravný mechanizmus, ktorý prednostne vstrebáva takéto cheláty z dvoch aminokyselín. Cheláty majú aj lepšiu biologickú dostupnosť ako soli železa. Štúdie ukázali až 4-násobne lepší príjem. Opatrný však treba byť, pokiaľ ide o kvalitu predávaného chelátu. Na trhu existujú lacné „pseudocheláty“, ktoré sa nevyrábajú s čistými aminokyselinami, ale s (príliš veľkými) bielkovinovými fragmentmi. Takéto cheláty majú veľmi zlú biologickú dostupnosť. Pravé aminokyselinové cheláty (napr. bisglycinát železnatý) dokáže telo okamžite vstrebať.

Veľmi vhodné je doplniť užívanie železa vitamínom C a vitamínom B-komplex. Cheláty železa účinkujú veľmi rýchlo a už po 6 týždňoch je možné pozorovať výsledky v krvnom obraze.

Železo vo forme chelátu si môžete zakúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/mineraly/zelezo-s-vitaminom-c/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.