Oxid dusnatý je dobrý či zlý?

Oxid dusnatý je dobrý či zlý?

Je oxid dusnatý dobrý alebo zlý? Dobrá otázka, ktorá ma inšpirovala k napísaniu článku

Keď som mal v Bánovciach nad Bebravou prednášku dostal som tam od pozornej poslucháčky veľmi zaujímavú otázku. Pýtala sa ako je to s tým oxidom dusnatým, je dobrý alebo zlý? Skúsim ju objasniť, lebo je možné že zneisťuje aj vás.

Spomínal som, že oxid dusnatý a jeho účinky pozná každý, okrem iného rozťahuje cievy. A ak si dáte do googla slovo oxid dusnatý dozviete sa o ňom to isté. Ak popátrate viac, zistíte za objav pôsobenia oxidu dusnatého (v texte ho budem označovať NO) bola udelená Nobelova cena. A potom dôjde na prednášku nejaký Medveď alebo si na facebooku prečítate jeho článok a ten tvrdí, že NO spúšťa zápaly, narušuje metabolizmu, narušuje enzýmy tak, že sa stávajú nefunkčné a podobne.

Ako je to teda potom. Na jednej strane ho potrebujeme a za jeho objav bola udelená Nobelova cena a na druhej strane toľko negativity?! Ste zmätení? Ak áno chcem vám dnes vniesť poriadok a objasniť veci aby ste to pochopili.

NO sa tvorí vďaka rôznym enzýmov a je určený pre rôzne situácie. A podľa toho cez aký enzým sa tvorí a pre akú situáciu je potrebný, môže v organizme pôsobiť rozlične s úplne odlišnými následkami.

  1. Ak sa tvorí NO v cievach rozťahuje ich a chráni pred aterosklerózou či infarktom. Keď sa NO takto vyprodukuje po 1-5 sekundách už nie je a to stačí aby cievy zrelaxovali a uvoľnili. Takto sa NO uvoľní máličko. Takéto uvoľňovanie NO organizmu nepoškodzuje ale mu pomáha.
  2. Aj nervové bunky uvoľňujú NO, lebo je potrebný pri zaspávaní či na prenos nervových signálov. Životnosť tohto nervovými bunkami uvoľneného plynu je tiež 1-5 sekúnd. Vďaka NO sa napr. večer cítime unavený a chce sa nám spať.
  3. Aj pri napadnutí organizmu vírusom, baktériou či parazitom (napr. svalovec) sa tiež uvoľňuje NO. Ale jeho pôsobenie nie je 1-5 sekúnd ako napr. v cievach, ale pôsobí niekoľko dní. Spomeňte si ako sa cítite pri chrípke a to je aj následkom pôsobenia NO. Napr. tu sa ho tvorí 1000x viac NO ako v cievach!!! Takto uvoľňovať NO sú schopné prakticky všetky bunky nášho tela. Takéto uvoľňovanie NO organizmu pomáha, ale ak sa vymkne spod kontroly je to základom chorôb.
  4. Pri poškodení mitochondrií (bunkové elektrárne, miesta kde sa vyrába z potravy energia pre telo) sa tiež uvoľňuje NO a jeho uvoľňovanie je neobmedzené. Tiež sa to týka všetkých buniek. Takéto uvoľňovanie NO je tiež základom vzniku chorôb.

Teraz vidíte, že ako si môžeme telo “zasviniť” odpadom (myslí sa tým plyn oxid dusnatý – NO) veľmi rýchlo a ľahko. Uvoľňovanie NO sa dokáže spustiť aj vápnikom. Ukážem vám to na príklade. Dostanete vírusovú infekciu. Vírus aktivuje uvoľnenie veľkého množstva NO a zvýši sa vstup vápnika do bunky. Aj vápnik aktivuje tvorbu NO. Ak chýba v tele horčík, situácia sa ešte zhorší! Uvoľňovanie NO sa zvýši.

Horčík je protihráčom vápnika, brzdí vstup vápnika do buniek, tým tlmí uvoľňovanie NO a aj tvorbu zápalov. Pre toto je horčík protizápalový minerál. Lenže naše pôdy sú dnes vyčerpané a obsahujú minimum horčíka. A aj v potrave sa vyskytuje len veľmi málo horčíka. Následkom je zvýšená náchylnosť ľudí na zápaly. Keďže aj meranie horčíka v tele u nás neprebieha správne (mal by sa merať vnútrobunkovo čo sa nerobí), ľudia často žijú v klamlivej predstave, že horčíka majú dostatok.

Kombinácia viacerých faktorov ako stres, vírusy a aj nedostatok horčíka či iných vitálnych látok potom spúšťa u ľudí chronické zápalové reakcie a ľudia ani netušia, že čo všetko za tým je.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.