Poškodené mitochondrie – aj tie zdedia vaše deti

Poškodené mitochondrie – aj tie zdedia vaše deti

Keď za hriechy rodičov pykajú ich deti

Všetci rodičia tvrdia, ako im záleží na ich deťoch. Tvrdia, že by urobili čokoľvek aby boli zdravé. Priznám sa, že niekedy o tom pochybujem.

Každý rok nám pribúda ľudí s diabetom typu II. Tento typ diabetu, ktorý sa nazýva starecká cukrovka, postihuje čoraz viac mladých ľudí. Neraz tak mladých, že sú v reprodukčnom veku a pripravujú sa založiť si rodiny. Aký vplyv má ich choroba na ich deti?

Porovnávali sa deti zdravých rodičov a detí rodičov s diabetom II typu. Deti rodičov s diabetom II typu:

  • ich svalstvo tvorilo viacej tuku po príjme sacharidov (cukrov)
  • ich svalstvo oveľa horšie (o 60%) absorbovalo cukor. Zlé absorbovanie cukru vytvára predpoklad pre vznik diabetu. Inak diabetes skracuje život o cca 10r.
  • tvorba tuku bola zvýšená o 80%
  • tvorba energie v tele bola nižšia o 30%
  • ich bunkové elektrárne (mitochondrie boli o 50% menšie)

Tieto deti dostali od rodičov do vienka ako povedia naši susedia v Čechách “zaděláno na pěkný průser”

Petersen, K. F., Dufour, S., Befroy, D. et al. (2004): Impaired mitochondrial activity in the insulin-resistent offspring of patients with type 2 diabetes. N. Engl. J. Med. 350, 664 – 671

Kelley, D. H., He, J., Menshikova, E. V. et al. (2002): Dysfunction of mitochondria in human skeletal muscle-type 2 diabetes. Diabetes 51 2944 – 2950

Na rozvoji diabetu II.typu sa podieľa nevhodná strava, obezita, nedostatok pohybu a podobne. Teda to čo vieme ovplyvniť. Napriek tomu nám ľudi s diabetom pribúda závratným tempom. Ako vidíte následky lenivosti rodičov urobiť čokoľvek pre seba ale nezostávajú len u rodičov.

Cez sviatky som chodil vonku. Nesedel som len doma. Prešiel som cca 60km za 4 dni. Na prechádzke som stretol len jedného človeka. Aj ten bol v dôchodkovom veku. Dnes sa mi natískajú mnohé otázky.

Poškodené mitochondrie odovzdávame svojim deťom

Kedy prekonáme lenivosť, keď nie ani vtedy, keď nemáme takmer žiadne pracovné povinnosti? Dokedy budeme rozprávať, ako nám záleží na zdraví našich detí a pritom im odovzdávame poškodené zdravie a chybné programy správania?

Priznám sa, neviem si na tieto otázky odpovedať.

Hovorí sa, že vďaka lenivosti sa ľudstvo pohlo dopredu a mohlo technicky napredovať. Dnes sme možno vďaka lenivosti a pohodlnosti na pokraji priepasti. Priepasti zničeného zdravia, kde nám ostane len plakať nad tým ako budeme vidieť naše deti trpieť rôznymi chorobami. Lebo choré a poškodené mitochondrie sú spúšťačom takmer všetkých závažných ochorení.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.