Prispôsobenie sa tela zmene stravy na nízkosacharidovú/ketogénnu nemusí byť pre každé telo rovnako náročné a jednoduché. Môžu sa vyskytnúť rôzne problémy, ktoré sa však dajú zvládnuť. Tu sú nejaké moje tipy ako to zvládnuť.
1, Keto chrípka. O takzvanej keto chrípke sa hovorí vtedy, keď sa asi po 3-7 dňoch objavia príznaky podobné chrípke, ktoré sú sprevádzané pocitom vyčerpania. Tieto príznaky zvyčajne trvajú dovtedy, kým si telo nezvykne vyrábať energiu z tuku. Dôležité je aj v tejto fáze prekonať nutkanie jesť jedlá bohaté na sacharidy, inak by sa stav výroby energie z tuku okamžite zastavil. Tu ide o trochu sebazaprenia. Nie je to vždy jednoduché, ale dá sa to zvládnuť.
2, Náhla strata hmotnosti: najprv sa stráca hlavne voda, potom sa stráca skutočná hmotnosť. Časom sa tento problém stabilizuje, a aby sa nestrácala najmä svalová hmota, treba jesť dostatok bielkovín. Vhodné je aj toto: https://www.abczdravia.sk/p-482/medved-natural-protein-granulat-300g
3, Zápcha: toto som si užil aj ja, pomáha na to nasadiť si vysoké dávky horčíka napr. tohto: https://www.abczdravia.sk/p-254/magnesium-multi-60-kapsula užívať ho napr. 3x denne 4-5 toboliek. Vyššie dávky horčíka dokážu natiahnuť vodu do čreva, a tak zmäkčiť stolicu. Samozrejme dobré je užívanie prebiotík a probiotík.
4, Únava, podráždenosť, problémy so sústredením: vhodné je doplniť napr. toto: https://www.abczdravia.sk/e/search?word=energy+power doplní to energiu a neblokuje to metabolizmus tuku. Dávka 2-3x denne 2-5g na dávku. Treba si odsledovať ako telo reaguje na dávku. Je to individuálne.
5, Zníženie tlaku: sacharidy normálne zvyšujú osmotický tlak a objem krvi. Ak vypustíte sacharidy, krvný tlak môže mierne klesnúť, čo môže byť na jednej strane pozitívne ak majú ľudia vysoký tlak, no na druhej strane, ak už bol tlak nízky, môže to spôsobiť aj problémy, ako sú závraty či dokonca mdloby. Ak klesne príliš nízko, môžete pridať väčšieho množstva soli (ale prosím nepreháňajte to ), dôležité je aj pravidelne cvičiť a ráno odporúčam si dať studenú sprchu.
6, Pocit hladu a kolísanie hladiny cukru v krvi: odporúča sa aj veľa zeleniny, ktorá dokáže pôsobiť proti kolísaniu krvného cukru, vďaka čomu sa budete cítiť dlhšie sýty. Samozrejme dbajte na to, aby ste dostatočne jedli.
7, Hydratácia. Keďže telo pri zmene stravy stráca o niečo viac tekutín, dôležitý je dostatočný príjem tekutín. To tiež stabilizuje krvný tlak. Samozrejme sú ľudia, čo môžu mať aj iné problémy alebo tieto nemusia mať. Ak sa rozhodnete prejsť na zmenu stravy na nízkosacharidovú, čo Vám vrelo odporúčam (sám sa tak roky stravujem) prajem Vám, aby ste to zvládli čo najmenej problémovo, a ak nejaké problémy nastanú, aby ste ich čo najskôr prekonali a neušli pred nimi.
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments