Žlč je hustá telesná tekutina, ktorá sa tvorí v bunkách pečene, zbiera sa v žlčníku a počas trávenia sa vylučuje žlčovými cestami do dvanástnika.
Žlč je životne dôležitá telesná tekutina, ktorá hrá dôležitú úlohu pri:
- vstrebávaní živín v tenkom čreve
- cez žlč sa organizmus zbavuje toxínov, je teda dôležitá v procese detoxikácie
- neutralizácii veľmi kyslej zmesi natrávenej potravy a kyslých žalúdočných štiav prichádzajúcich do tenkého čreva zo žalúdka. Zníženie kyslosti prichádzajúcej potravy zo žalúdka je dôležité pre správne fungovanie tenkého čreva.
- žlč pomáha potláčať v tenkom čreve nadmerné rozmnoženie nevhodných baktérií. Ak sa tieto baktérie premnožia, vedie to k mnohým problémom, ako je napr. nafukovanie, nadmerná tvorba plynov
Žlč sa tvorí v pečeni z cholesterolu. Následne sa uloží v žlčníku. Žlčník je úložiskom v pečeni vytvorenej žlče. Pečeň cez svoju činnosť, a teda aj cez tvorbu žlče, veľmi ovplyvňuje trávenie a aj fungovanie čreva. Tak isto črevo ovplyvňuje pečeň, lebo ak je zmenená mikroflóra v čreve, tvoria sa v nej toxíny, ktoré “otravujú pečeň”. Keď je ešte črevo “deravé”, pečeň je zaťažovaná z čreva ešte viac. Správne fungovanie čreva nie je možné bez dobre fungujúcej pečene a opačne.
Narušenie funkcie pečene má vplyv na:
- tvorbu žlče a trávenie
- detoxikáciu
- energetický metabolizmus
- distribúciu živín
- vyprázdňovanie (nedostatok žlče môže viesť k zápche a nadbytok uvoľnenej žlče zas k hnačke)
Ak sa pozrieme na moderných ľudí v západnom svete, ktorého súčasťou sme aj my, vidíme, že čoraz viacej ľudí má problém tak s trávením, ako aj pečeňou (napr. stukovatená pečeň).
Ak má človek problémy so žlčníkom, automaticky musí rátať s tým, že má problémy so vstrebávaním živín (napr. v tuku rozpustné vitamíny) a jeho črevo je vystavené riziku, že nebude fungovať tak, ako by malo. Navyše je ohrozená aj detoxikácia organizmu cez blokovanie odstraňovania toxínov.
Ak ste pozorne a s porozumením čítali tento článok, isto Vás neprekvapí, že zlá funkcia pečene môže viesť k:
• nadúvaniu
• zápche
• bolestiam žalúdka
• problémom s detoxikáciou
• syndrómu deravého čreva
• hormonálnym problémom
• podráždenosti
• hemoroidom
• PMS (predmenštruačný syndróm)
• zlému tráveniu tukov
• nepravidelnej stolici
• problémom so spánkom
Nedostatok žlče vedie k nedostatku v tuku rozpustných vitamínov (vitamíny D, E, K, A), čo má vplyv napr. na imunitu, oxidačný stres a pod.
Ak sa žlč dobre netvorí a dobre netečie, lebo pečeň dobre nefunguje (napr. je preťažená konzervantmi, zle fungujúcim črevom, nevhodnou stravu bohatou na rafinované potraviny, cukry a pod.) vznikajú žlčníkové kamene.
Správne fungovanie pečene je dôležité aj pre hormonálnu rovnováhu, lebo pečeň ovplyvňuje aj premenu hormónu štítnej žľazy T4 na T3. Hormón tyroxín (T4) je jeden z dvoch hlavných hormónov štítnej žľazy. Štítna žľaza tvorí iba 20% hormónu T3. Zvyšné množstvo hormónu T3 sa tvorí v iných tkanivách.
Pečeň metabolizuje aj iné hormóny a hrá dôležitú úlohu pri ”odstraňovaní” pre telo nadbytočných hormónov. Preto riešiť mnohé hormonálne problémy bez toho, aby sa do úvahy bralo aj črevo a pečeň ( teda aj strava) je v podstate neracionálne vzhľadom ako črevo, pečeň vplývajú na hormonálny systém.
Ako podporiť pečeň a správne fungovanie žlče:
- vyhnite sa všetkému, ako je cukor, alkohol a spracované potraviny, konzervanty, potravinám poškodzujúcim črevo
- nejedzte často ( časté jedenie, niekto vkuse celý deň čosi vyjedá, zaťažuje celé trávenie vrátane pečene).
- znížte stresovú záťaž (stres má negatívny vplyv na črevo ako aj na pečeň).
- starajte sa o svoje črevo, zle fungujúce črevo poškodzuje pečeň
- jedzte horčiny, sú dôležité pre správne fungovanie pečene a tvorbu žlče
Na podporu čreva a pečene tu máme tieto 2 dobré výrobky, ktoré až tak veľmi nepoznáte:
Oba výrobky obsahujú:
- fermentované rastliny na podporu pečene, detoxikácie ako aj dobrej tvorby žlče
- probiotiká na podporu čreva (správne fungovanie čreva podporuje pečeň)
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments