V modernej spoločnosti nám neustále pribúdajú rôzne autoimunitné ochorenia. Ľudia sa zvyčajne pýtajú, ako je to možné. Čo sa deje, že tu máme toľko autoimunitných ochorení a čoraz častejšie prepuknú u mladých ľudí.
Za chronickými zápalmi a autoimunitou nie je žiadna náhoda. Na to, aby imunita začala napádať vlastné tkanivá a cez zápal ich zároveň poškodzovala, musí byť nejaká príčina. Imunita nie je naprogramovaná na náhodilosť. Imunita je naprogramovaná tak, aby rozpoznávala podnety v prostredí organizmu, ktoré sú nebezpečné alebo pre telo neprirodzené. Zápal, ako reakcia imunity na nebezpečenstvo sa nedeje ako dielo náhody, ale ako nutná reakcia na podnet vyhodnotený imunitou ako nebezpečný.
Ak by bola imunita riadená náhodilosťou, už dávno by život na Zemi neexistoval. Vymreli by sme na zápaly. Inak toto sa deje dnes. Zápaly dnes stoja napr. za neplodnosťou žien. V skutočnosti už vymierame na zápaly. Jednou z najčastejších autoimunitných ochorení je reumatoidná artritída. Reumatoidná artritída je druh reumy, je to autoimunitné zápalové ochorenie, ktoré postihuje najmä kĺby na rukách, zápästiach či kolenách. Deformáciu kĺbov môže sprevádzať chronická bolesť. Ochorenie však môže spôsobiť aj problémy v orgánoch ako sú pľúca, srdce a oči.
Na vznik zápalov môžu mať vplyv aj baktérie žijúce v ústach. Ak sa naruší ústny mikrobióm, s tým, že sa tam premnožia niektoré baktérie ktoré sú choroboplodné, dokážu meniť vlastnosti peptidov (peptidy sú častice bielkovín) cez to, že ich citrulinizujú. Práve citrulinizované bielkoviny (peptidy) pôsobia na imunitu dráždivo ako antigén a dokážu spúšťať chronické zápalové a autoimunitné reakcie ako napr. reumatoidná artritída, Sjogrenov syndróm, systémový lupus erythematosus a Crohnova choroba.
A prečo spomínam ústny mikrobióm?
Na citrulinizácii bielkovín (peptidov) sa podieľa špeciálny enzým, ktorý je tvorený choroboplodnou baktériou žijúcou u ústach ( P. gingivalis.). Táto baktéria je zatiaľ jedinou známou baktériou, o ktorej sa vie, že tvorí tento špeciálny enzým. To, čo sa deje v ústach môže roky zostať nepovšimnuté. Trochu zapálené ďasná a zmenený ústny mikrobióm predsa ľudí nerozhádže. Ale imunita v zápalovom stave už áno.
Závažné zdravotné problémy zväčša nevzniknú zo dňa na deň, ale za roky pôsobenia spúšťača áno. Je to ako keď kvapkami plníte pohár. Po dni či týždni ho nenaplníte. Jedného dňa však určite pretečie. Keď je imunite stále a dlhodobo podhadzované niečo, na čo reaguje - antigény, jedného dňa sa z malého zápalu rozhorí väčší, a keď je už imunita “rozkokošená” začne napádať aj vlastné tkanivá. Starať sa o ústny mikrobióm znamená starať sa o celkové zdravie organizmu, a ako vidíte robiť aj čosi cielene proti vzniku zápalov.
Pre tých, ktorí sa chcú starať o svoj ústny mikrobióm máme tento produkt:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comentarios