Pozor na fruktózu. Aké ovocie je vhodné?

Pozor na fruktózu. Aké ovocie je vhodné?

Aké ovocie teda? Môže problémy s fruktózou spôsobovať aj naša črevná flóra? Čo sa deje s fruktózou, keď sa dostane do čreva?

Poďme sa pozrieť čo sa deje s fruktózou, keď sa dostane do čreva. Fruktóza sa musí vstrebať do tela. Aby sa tam dostala existujú v čreve akési prepravníky – stroje, ktoré ju tam dostanú. Volajú sa GLUT. Podľa rýchlosti ako tieto stroje pracujú, dokážu prijatú fruktózu buď prepraviť do tela, alebo ju nepreprepravia a ostane v čreve. Maximálna kapacita týchto strojov je prepraviť 25g fruktózy.

Bohužiaľ nie všetci ľudia majú takúto kapacitu. Mnoho ľudí, že vraj až 40%, ju má nižšiu. A aby tomu nebolo koniec, stroje, ktoré prepravujú fruktózu do tela sa dokážu ešte pod nejakými vplyvmi spomaľovať. Je to napr. príjem sorbilotu ale vysoký príjem fruktózy a nízky príjem glukózy. Ak napr. človek príjme ovocie, kde je veľa sporbitolu ako napr. sušené slivky alebo sušené marhule, spomalí si príjem fruktózy do tela. To isté platí ak s fruktózou prijíma tieto látky napr. v sladkostiach, limonádach, kde je veľa fruktózy a neraz je tam aj sorbitol.

Ak fruktóza ostane v čreve, začne vykrmovať choroboplodnú črevnú flóru a hnilobné baktérie. Mimochodom mnohé tieto baktérie produkujú histamín, alebo iné látky, ktoré napr. zamenstnávajú enzým DAO. Takto sa cez pravidelný vysoký prijem fruktózy a látok, ktoré spomaľujú vstrebávanie fruktózy dokáže človek po rokoch „driny“ prepracovať k rôznym zdravotným problémom.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.