Prechodenie choroby – jeden z najväčších prehreškov proti zdraviu

Prechodenie choroby – jeden z najväčších prehreškov proti zdraviu

Prechodenie vírusových infekcií je v spoločnosti častým javom. Pre niekoho je to “nutnosť”, pre iného hrdinstvo a pre niekoho je ležať v posteli nuda. Ak si prečítate aké následky to môže mať, možno zmeníte názor. Pochopenie čo sa v tele deje počas choroby vám zmení pohľad na vírusové ochorenia. Nebudete ich považovať len za niečo neškodné, ale pochopíte nebezpečenstvo, ktoré v sebe skrývajú.

Ako pracuje imunita keď je telo napadnuté vírusom?

Položili ste si niekedy otázku ako imunita zabíja patogény akými sú vírusy? Keď som sa na to pýtal ľudí, nikto z opýtaných mi nevedel odpovedať.

Pri napadnutí organizmu akýmkoľvek vírusom sa aktivuje obranný systém organizmu. Je ním imunitný systém. Úlohou imunity je  zneškodniť nepriateľa. A bunky, ktoré sú napadnuté. Imunitný systém  začne na boj s vírusmi tvoriť jedovaté látky. Sú to akési chemické zbrane, ktorých úloha je pozabíjať patogény. Týmito chemickými zbraňami sú voľné radikály. Voľné radikály sú toxické látky, ktoré dokážu poškodzovať a zabíjať všetko živé. Voľné radikály nepoškodzujú len patogény, ale sú jedovaté aj voči samotným bunkám. V tele sa po napadnutí vírusom spustí akási chemická vojna, ktorej úlohou je pozabíjať narušiteľa a vyčistiť organizmus od votrelcov.

Prečo sa snažíme telo oklamať?

Počas choroby sa človek necíti dobre. Pocity, ktoré ľudia pri chorobe prežívajú sú pre nich mimoriadne nepríjemné. Dostavia sa:

 • bolesti svalov (neraz bolí celý človek)
 • nastúpi pocit „je mi zle“
 • človek stráca energiu
 • zvýši sa teplota
 • výkonnosť organizmu klesá
 • atď.

Len si spomeňte ako ste sa cítili pri chrípke. A práve okamih “je mi zle” a “nič nevládzem” je pre mnohých ľudí podnetom, aby siahli po populárnych a všade propagovaných liekoch. Reklama na tieto lieky sa valí na ľudí zo všetkých strán a sľubuje rýchlu úľavu a to, že ich rýchlo postaví na nohy. Ľudia zájdu do lekárne a lieky si nasadia. A úľava naozaj aj príde. Ale aká je skutočná cena za tento pocit?

To, že sa po užití liekov začnete cítiť dobre, vyvolá vo vás falošný pocit, že ste už zdraví. Bohužiaľ nie je to tak. Lieky vás zázračne neuzdravia, aj keď reklama sa snaží tento falošný dojem vzbudiť. Len zmiznú niektoré príznaky choroby. Zvykne sa tomu hovoriť symptomatická liečba. Symptóm – prejav choroby zmizne, ale príčina (vírus) v tele ostáva.

Keď sa po užití lieku začnete cítiť dobre, neraz si poviete „Už mi nie je zle, idem pracovať“. Prestanete ležať a oddychovať. K tomu vás dokonca nabádajú aj reklamy v televízii. Vidíte tam chlapa ktorý leží v posteli s chrípkou a hneď po užití lieku je svieži pripravený zvládať nástrahy každodenného života. Kto by to nechcel. Posolstvo reklamy je teda jasné. Dajte si liek a buďte fit. A začnete sa tak aj správať. Takýmto správaním, ale zoberiete imunite drahocennú energiu na riešenie problému, ktorý síce necítite, ale reálne v tele existuje.

Aktivita – zlodej energie pre imunitu

Pocit “je mi zle” nie je náhodný. Jeho úlohou nie je trestať človeka, ale “prinútiť” ho ležať a oddychovať. Všetku energiu, ktorá je v tele dostupná potrebuje imunita na boj proti patogénom. Ak však po užití liekov stratíte pocit “je mi zle”, začnete pracovať, nebudete ležať a oddychovať, zoberiete imunite potrebnú energiu. Imunite bez dostatku energie klesne výkonnosť. Stratí kontrolu nad patogénmi. Narušitelia (vírusy) si tak môžu “oddýchnuť”, pomaličky sa “zotavia” a môžu sa množiť. Putujú z bunky do bunky a spúšťajú zápaly. V napadnutých bunkách spúšťajú stresovú reakciu a napadnuté bunky začnú produkovať na svoju obranu jedovaté látky. Je to ich jediným riešením, ktoré poznajú. Takmer všetky bunky nášho tela ako napr. svalové bunky, bunky sietnice oka, bunky pankreasu, nervové bunky, bunky sliznice, bunky chrupaviek a iné bunky vedia na svoju obranu produkovať jedovaté látky. Takto sa v tele spustí hromadná výroba jedov.

Jedovaté látky spúšťajuce chronické zápaly

Oslabenie imunity spôsobí, že bunky napádané vírusmi postupne zamorujú organizmus jedovatými látkami, tak ako keď komín otravuje ovzdušie v meste. Pokiaľ máte šťastie a ste ešte ako tak silní a dobre zásobení živinami, dokážete túto záplavu jedov zvládnuť. Ale ak ste oslabení, čo nemusíte na vedomej úrovni cítiť, jedovaté látky dokážu spustiť chronickú zápalovú reakciu. A z chronického zápalu sa telo už nemusí dostať von. Opýtajte sa ľudí kedy sa im spustila nejaká závažná choroba. Neraz je to po chrípke. Ľudia vám povedia, že chrípka trvala akosi dlhšie (znak oslabenej imunity a mohla trvať aj 3 týždne). Dokonca priznajú, že chrípky často počas svojho života aj prechodili. Veď potrebovali chodiť do práce, museli sa venovať deťom alebo neodkladným povinnostiam. Až po jednej chrípke u nich prepukla napríklad reuma. Lenže reuma neprepukla po chrípke, len sa zviditeľnila. Telo bolo dlhý čas preťažované jedmi, ktoré sa tvorili len preto, lebo imunita nedokončila svoju prácu.

Následky prechodenia vírusových infekcií sa môžu postupne prejaviť v podobe:

 • chronického zápalu (napr. sklerózy multiplex ale aj iných degeneratívnych ochorení)
 • straty energie a chronickej únavy
 • depresie
 • chronických bolestí svalov (fibromyalgia)
 • porúch spánku
 • straty libida
 • straty fyzickej a psychickej výkonnosti
 • a podobne

Vírusové infekcie sú nebezpečné, lebo ak je imunita oslabená, v tele sa spustí chronická produkcia škodlivých látok. Tie pomaly otravujú telo a vyčerpávajú detoxikačný systém organizmu. V tele vznikajú drobné zápaly, ktoré sa bežnými laboratórnymi testami nezistia. Organizmus je pomaly vyčerpávaný a jedného dňa príde kolaps v podobe prepuknutia závažnej choroby. A len málokoho napadne, že korene závažných chorôb môžu siahať napr. do prechodených chrípok.

Moje odporúčania počas vírusových ochorení:
 • Chorobu poriadne vyležte, za pár dní vám v živote nič neutečie
 • Doplňte si látky s protizápalovým účinkom ako napr. OPC, kurkumíny, boswelové kyseliny či polyfenoly z granátového jablka. Pomôžu vám lepšie zvládať zápaly
 • Zvýšte prísun B vitamínov. B vitamíny sú dôležité pre správny metabolizmus. Bez správneho metabolizmu telo len ťažko zvládne boj s chorobou. Každá choroba je pre organizmus stresom! B vitamíny majú tiež tlmiaci účinok na zápal!
 • Doprajte telu dostatok minerálov ako zinok, horčík, mangán, meď a selén, ktoré sú dôležité pre ochranu organizmu a dobré fungovanie imunity
 • Pite dostatok tekutín
 • Doprajte telu komfort z nejedenia. Krátkodobý nedostatok potravy má na organizmus stimulačný účinok
 • Vyhnite sa potravinám, ktoré telo vyčerpávajú a zápal podporujú ako cukor, biela múka, prepečené oleje, rafinované oleje, vylúčte chipsy, sušienky a podobné “maškrty”.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.