Prečo stres zhoršuje histamínovú intoleranciu?

Prečo stres zhoršuje histamínovú intoleranciu?

Existuje veľké prepojenie duševného sveta a hmotného sveta. Problémy v duševnom svete si často spájame so stresom. No stres sa nemusí zúžiť len na psychické problémy. Aj nadmerná fyzická záťaž je pre organizmus stres. Každopádne problémy v oblasti psychiky ľudia vnímajú ako vážny spúšťač stresu. Stresová záťaž je spojená s nadmernou aktivitou časti nervového systému, ktorý sa nazýva sympatikus.

Aj črevo je prepojené nervovým systémom s riadiacim centrom nervového systému – mozgom. Preto črevo mimoriadne citlivo reaguje na zmeny psychiky. Nervové bunky v čreve (no nielen v čreve) komunikujú s imunitou. Funguje to aj opačne, imunita komunikuje s nervovým systémom. Komunikácie je obojsmerná. Ak sme v strese s nervových buniek sa uvoľňuje látka, ktorá sa volá Substancia P. Táto látka dokáže ovplyvniť žírne bunky – mastocyty.

Mastocyty sú bunky imunitného systému, ktoré dokážu uvoľňovať pri aktivácii histamín. Pri strese sa uvoľní Substancia P a tá spustí uvoľňovanie histamínu. Ľudia, ktorí zle odbúravajú histamín na toto môžu reagovať veľmi zle. Preto by sa ľudia trpiaci histamínovou intoleranciou nemali sústrediť len na stravu, ale mali by si všímať, či sa ich stav nezhorší napr. nadmernou fyzickou záťažou, nejakou chemikáliou, životnou situáciou a podobne.

Lebo ak si to nevšímajú a sústredia sa len na hľadanie príčin v potravinách, naozaj môžu upadať do beznádeje čo jesť, keď im je zle aj pri potravinách, kde im predtým zle nebolo a pritom príčina ich zhoršenia v potravinách nebola. Takto si nesprávnym vyhodnocovaním situácie privodia ešte väčší stres a viac histamínu.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.