Selén – rovnako dôležitý pre štítnu žľazu ako jód

Selén – rovnako dôležitý pre štítnu žľazu ako jód

Toto ste o štítnej žľaze nevedeli. Budete prekvapení keď zistíte aké jedy sú potrebné na tvorbu hormónov štítnej žľazy.

Keď sa povie štítna žľaza každého napadne slovo jód. Dnes už asi vie každý, že bez jódu by hormóny štítnej žľazy nevznikli. Ale len málo kto vie, že na tvorbu hormónov štítnej žľazy sú potrebné aj voľné radikály.

Ste prekvapení? Táto informácia asi nezapadá do čierno-bieleho videnia sveta, kde poznáme dobro a zlo. Ale je to tak. Voľné radikály nie sú len zlé.

Voľné radikály, ktoré sú potrebné na tvorbu hormónov štítnej žľazy sa volajú peroxidy vodíka. Každá žena pozná peroxid vodíka, lebo si ním odfarbuje vlasy. Lenže peroxid vodíka je zároveň aj jedom. Dokáže poškodzovať bunky a spúšťať zápaly.

Selén podporuje antioxidačnú ochranu štítnej žľazy

Preto si bunky štítnej žľazy (tyrocyty) tvoria ochranu proti peroxidu vodíka aby nespustil v štítnej žľaze zápal. Tou ochranou pre zápalom sú antioxidačné enzýmy (glutatión peroxidáza). Na tvorbu tohto enzýmu potrebujú bunky štítnej žľazy minerál selén a bielkovinu glutatión.

Ak selén a glutatión chýbajú, nedokáže sa vytvoriť dostatok antioxidačnej ochrany buniek štítnej žľazy. Začnú vznikať v štítnej žľaze zápaly. Ak ste v strese, telo potrebuje veľa hormónov štítnej žľazy. Stres rovnako spúšťa zápal. Takto sa môže spustiť vysoká tvorba voľných radikálov v štítnej žľaze. Ak chýbajú v štítnej žľaze antioxidanty je len otázka času, kedy tam vzniknú problémy.

Pôdy v Európe trpia nedostatkom selénu. Dobrým zdrojom selénu sú paraorechy. Selén je nevyhnutný pre ochranu štítnej žľazy. Polyfenoly z granátového jablka zvyšujú tvorbu glutationu v bunke. Tým zlepšujú protizápalovú a antioxidačnú ochranu buniek.

Polyfenoly z granátového jablka si môžete kúpiť tu: http://www.abczdravia.sk/kategoria/rastlinne-extrakty/granaforte-100-ml/

Jód v kombinácii so selénom si môžete kúpiť tu: http://www.abczdravia.sk/kategoria/mineraly/jod-probio/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.