Statíny – čo vám lekár o nich nepovie

Statíny – čo vám lekár o nich nepovie

Statíny patria dnes medzi najčastejšie predpisované lieky. Toto vám však ani lekár a ani lekárnik o liekoch nepovie. Prečo?

Statíny sa predpisujú pri zvýšenom cholesterole

Ak by ste sa pozreli na časté vedľajšie účinky týchto liekov našli by ste tam:

  • výskyt infekčných zápalov
  • alergické reakcie (mimochodom aj to sú zápaly)
  • zvýšenie hladín cukru v krvi (aj zvýšená hladina cukru v krvi je spúšťačom zápalov)
  • bolesť hlavy (je to následok zápalu)
  • bolesť kĺbov, bolesť svalov, bolesť chrbta (bolesť je tiež následok zápalu)
  • problémy s pečeňou

Máte pocit že je toho na jeden liek priveľa. Nie! Tých vedľajších účinkov je samozrejme oveľa viac. Tieto čo som vypísal sú najčastejšie. Ako je možné že statíny a mimochodom aj ďalšie lieky spôsobujú zápaly a problémy so zdravím? Ten dôvod je, že lieky zvyšujú tvorbu voľných radikálov.

Včera ma inšpirovala Ivana svojim manželom. Má zvýšený cholesterol zlé pečeňové testy. Lekár určite navrhne statíny. Veď musí neboráka jej manžela ochrániť pred zabijakom menom cholesterol. Čo mu však nepovie, je to, ako statíny ovplyvnia jeho zdravie.

Statíny blokujú tvorbu koenzýmu Q10

Statíny zablokujú nielen tvorbu cholesterolu, ale aj koenzýmu Q10. Lenže tak cholesterol ako aj koenzým Q10 sú silné antioxidanty. Tie pomáhajú znižovať zápalový potenciál v tele. Ale to nie je všetko. Samotné statíny ešte zvýšia tvorbu voľných radikálov, teda látok, ktoré poškodzujú bunky, metabolizmus a spúšťajú zápaly.

Napr. pri užívaní statínov sa môže zvýšiť tvorba jedovatej látky s názvom peroxynitrit. Ten dokáže blokovať vstup glukózy (cukru) do buniek. Toto s veľkou pravdepodobnosťou ešte zhorší stukovatenie pečene. Vysoký cukor poškodzuje cievy a zvyšuje krvný tlak. Vďaka tomu je veľmi pravdepodobné, že mu časom budú predpísané lieky na vysoký krvný tlak a diabetes.

Ale to nie je všetko. (Ozaj nemáte pocit, že je to ako v teleshopingu, kde jeden bonus strieda druhý?). Peroxynitrit spúšťa zápalovú reakciu a tým aj bolesť svalov, šliach a kĺbov. Lekár predpíše lieky proti bolesti, ktoré znova zhoršia stav pečene. Lieky proti bolesti sú najväčšími zabijakmi pečene.

Peroxyntrit znižuje aj tvorbu energie. Ivanin manžel to môže pocítiť ako únavu, stratu výkonosti v práci, zhoršenú pamäť alebo aj depresie lebo peroxynitrit dokáže blokovať tvorbu hormónu štastia – serotonínu. Dostaví sa nespavosť, skľučenosť, poruchy v príjme jedla. Ďalší dôvod navštíviť špecialistu a brať ďalšie lieky.

Šokujúce? Takto je dnes nastavená medicína a “moderná liečba”. A vás presvedčia, že prínosy liečby sú vyššie ako rizika. Myslíte si, že vám toto nejaký lekár povie?
 

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.