Stres a nespavosť – ako spolu súvisia?

Stres a nespavosť – ako spolu súvisia?

Prečo vystresovaní ľudia nevedia večer zaspať a cez deň sú unavení?

Ak je človek v dlhodobom strese a nemyslí sa tým len psychický stres, ale akýkoľvek stres vrátane choroby, naruší sa aj jeho spánok. Ako je to možné?

Pri strese sa vylučujú rôzne látky, ktoré majú zabezpečiť, aby prebehla stresová reakcia. Stresová reakcia ma zabezpečiť prežitie ohrozeného človeka. Stresová reakcia spúšťa od nepamäti útok alebo útek. Na toto bolo potrebné veľa energie. Preto sa pri strese uvoľnil okrem iného aj hormón kortizol.

Úloha kortizolu je okrem iného pripraviť telo na zvládanie stresu zvyšovaním tvorby energie. Vo všeobecnosti platí, že najvyššia hladina kortizolu je ráno a najnižšia večer. Preto ak sme zdraví a zregenerovaní, máme ráno najviac energie a s postupom času energie ubúda. Večer je už kortizolu málo. Potom sme unavení a chce sa nám spať.

Ak je človek vystavení dlhodobému stresu a nemá dostatok odpočinku tento klasický priebeh vylučovania kortizolu ako som ho opísal sa naruší. Kortizol sa vylučuje chaoticky Následkom je to, že ráno môžeme mať ako tak energie, na obed sme unavení a nič nevládzeme a večer sa kortizolu začne tvoriť viacej. Vyššia hladina kortizolu večer spôsobí, že máme dostatok energie a vysokú mieru pozornosti a koncentrácie. A spánok je v čudu.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil
Andrej Medveď a jeho team
www.andrejmedved.sk
www.weltfit.sk
www.abczdravia.sk
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.