Únava – je to normálne?

Únava – je to normálne?

Kto by nepovažoval za normálne ísť na diskotéku alebo zábavu, ísť na večierok, dať si s priateľmi drink. Navyše, kto by tomu odolal na vysokej škole. Ak by ste sa opýtali ktoréhokoľvek mladého človeka či je to normálne, asi by ste dostali rovnakú odpoveď. “Je to normálne.”

To čo je pre niekoho bezproblémové, pre iného môže mať fatálne následky. Je to aj príbeh jednej mladej ženy, ktorá študovala na vysokej škole. Tak ako každý človek aj ona sa rada išla zbaviť a raz za čas si dať s kamarátmi drink.

Lenže jej telo to znášalo zle. Po prehýrenej noci sa dlho nevedela dostať spať do normálu, bývala dlho unavená. Ignorovala to. Tak veľmi chcela držať krok k priateľmi a chcela byť normálna. Predsa oni to znášali dobre a všetko stíhali. Nakoniec sa rozhodla, že jej v normálnosti pomôžu drogy. Jej príbeh končí na psychiatrii.

Výkon organizmu je veľmi individuálna záležitosť. Záleží od výkonnosti našich energetických centier – mitochondrií. Tie zabezpečujú koľko energie budeme mať k dispozícii. Rovnako ako výkon auta je daný výkonom motora. Tak ako pri výkone auta, tak aj pri výkone mitochondrií sa tvoria jedovaté látky. Pri aute sú to výfukové plyny a pri organizme sú to voľné radikály.

Výkon auta a aj človeka závisí aj od toho, ako efektívne dokáže vypustiť splodiny preč. Auto to robí cez výfuk, človek odstraňuje splodiny cez antioxidačný systém. Lenže nie všetci sme dostali do vienka túto schopnosť odstraňovať jedy rovnako dobrú. Tak ako mladá dáma v príbehu na začiatku. Znížená schopnosť odstraňovať jedy sa u nej prejavila únavou a zlou znášanlivosťou stresu.

Ale my žijeme v spoločnosti, kde si povieme všetko s mierou a chceme byť normálni. A ísť raz za čas na diskotéku, na večierok či študovať vysokú školu sa nikdy nepovažuje za prekročenie miery a nič nenormálne. Ak to teda nie je nič nenormálne a nie je to v rozpore s mierou, tak to teda musíme dosiahnuť. Mladí ľudia vtedy siahajú po rôznych “stimulantoch”, aby zahnali únavu.

Únava, zlé znášanie stresu, problémy s toleranciou aj malého množstva alkoholu, raňajšie dlhé dostávanie sa do života, únava po jedle a podobné príznaky si nikto nevšíma. Veď ak sa pozrieme okolo seba sú tieto stavy u mnohých ľudí normálne. Má ich mnoho ľudí vo vašom okolí. A zväčša ich ani neriešime. Pritom sú to signály, že telo stráca výkon. Telo stráca výkon, lebo je otravované jedmi, ktoré vznikajú pri výrobe energie. Takéto príbehy neraz končia tragicky – kolapsom tela.

Nemusí to byť len psychický, môže to byť aj kolaps fyzický. Typickým príznakom kolabujúceho organizmu je choroba.

Unavené bunky si už nevládzu plniť svoju úlohu. A tak príde imunita a ide ich vymeniť. Spustí sa zápal. A keďže stále viac buniek nemá energiu plniť si svoje povinnosti, imunita musí makať viac a viac až sa zápal stane chronický. Výsledok? Deti s alergiou, deti s oslabenou imunitou, unavení ľudia, strata libida alebo podráždenosť či melanchólia.

A namiesto riešenia sa pozrieme okolo seba a povieme si, veď je to normálne, lebo takýchto ľudí je čoraz viac.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.