Môže byť  vitamín C vo vysokých dávkach ohrozujúci?

Môže byť vitamín C vo vysokých dávkach ohrozujúci?

Vitamín C je našich končinách neprekonateľný šampión. Laická verejnosť, ktorá nerozumie takmer ničomu ohľadom zdravia, vám ale k vitamínu C povie prekvapivé informácie. Áno. vitamín C je miláčikom más. A ako to zvykne chodiť v mysliach ľudí, ak je čosi obľúbe,né treba toho dopriať telu veľa. Čím viacej, tým lepšie. Lenže aj tento princíp v sebe nesie isté riziká.

Vitamín C je silný antioxidant. Antioxidanty zneškodňujú voľné radikály. Pre tých čo nevedia nič o voľných radikálov, tak voľné radikály sú agresívne látky, ktoré ak nie sú pod kontrolou antioxidantov ,poškodzujú bunky a tým spúšťajú zápaly. Lenže málo kto vie, že likvidácia nebezpečných voľných radikálov je komplikovaný systém závislý od mnohých látok.

Voľné radikály sa menia z jedného na druhý až postupne zaniknú. Na ich likvidacii sa podieľajú mnohé antioxidanty, nielen vitamín C. Pritom aj vitamín C sa po likvidácii voľných radikálov sám stáva nebezpečným radikálom! Tu ma asi mnohí prestávate mať v láske.

Vitamín C vždy s vitamínom E

Už od 70-80 rokov 20 storočia je známe, že iba vitamín C spolu s vitamínom E napr. zabezpečujú ochranu pred poškodením tukov v tele. Ak chýbal vitamín E, v tele sa podnietilo poškodzovanie tukov. (Sies, H.: Antioxidants in disease mechanism and therapy. Academic Press San Diego 1997). Ak sa v tele poškodia tuky voľnými radikálmi – zoxidujú lebo nie je dostatok vitamínu E pre telo je to katastrofa. Tuky sú základnou stavebnou časťou všetkých buniek. V tele sa tak rozhoria zápaly.

A tu hropzí druhá pasca. Tou pascou je, že ľudia začnú utekať do lekárne a nakúpia si vitamín E. Lenže vitamín E nie je jeden vitamín, ale komplex vitamínov. A to čo dostať bežne v obchode (alfa tocoferol) ak sa užije vo vyššom množstve zníži sa tvorba látok, ktoré odstraňujú z tela zoxidovaný (teda nebezpečný) vitamín C!!!! a celkovo sa zníži ochrana buniek v tele pred jedmi či ťažkými kovmi!!! Toto je reakcia, ktorá vzniká často po podaní vyšších dávok alfatocoferolu najmä u belochov.

Tocoprotect s vitamínom E

Preto ak idete dopĺňať vitamín C nezabúdajte na komplexný vitamín E. Vyhnite sa alfatocoferolu. Jeho užívanie nesie v sebe isté a nie malé riziká. A práve tieto riziká, často používajú v argumentácii farmaceuti a lekári, keď hovoria o škodlivosti antioxidantov vo vyšších dávkach.

V Tocoprotecte od Dr.Jacobsa nájdete vitamín E, kde dominuje gamatocoferol. Ten nemá blokačné účinky ako alfatocoferol. Dokonca chráni telo pred látkami, ktoré poškodzujú vitamín C. Gamatocoferol je to ozajstný šampión a potrebná látka pri všetkých zápaloch. Môžete si ho kúpiť tu: http://www.abczdravia.sk/kategoria/oleje/tocoprotect-olej-250-ml/

Tento článok je trochu zložitejší. Ale chcel som vám v ňom ukázať zložitosť veci. A verte mi dlho som rozmýšľal ako to napísať jednoducho. Ak je čosi dobré, neznamená to, že viac dobrého je viac celkového dobra. Napr. analýzy odhalili, že pri život ohrozujúcich infekciách ako týfus sa v tele ľudí nachádza vitamín C v zoxidovanej forme (škodlivá forma). Vysoké dávky vitamínu C môžu spôsobiť ohrozujúce komplikácie.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.