Voľné radikály

Voľné radikály

Život nie je jednoduchý. Počas života musíme zvládať veľa nástrah, stresov. Stresové reakcie prinášajú so sebou záťaž pre organizmus. Akákoľvek záťaž organizmus zvyšuje nároky organizmu na energiu. V organizme sa energia tvorí v bunkových elektrárňach – mitochondriách. Mitochondrie sú zároveň aj najväčším zdrojom voľných radikálov.

Voľné radikály

Voľné radikály sú agresívne častice, schopné poškodzovať bunky, spúšťať zápaly a ale aj aktivovať onkogény. Voľné radikály urýchľujú starnutie, narúšajú tvorbu hormónov, vedú k poruchám spánku, zvyšujú únavu a podobne. Čím viac sme v strese tým viac sa voľných radikálov vyrobí, tým viac je telo v ohrození.

Organizmus má na likvidáciu voľných radikálov vypracovaný pomerne dokonalý systém. Vychytávanie voľných radikálov zabezpečujú antioxidačné enzýmy. Tie dokážu voľné radikály zneškodniť. Takto sa zabráni aby nepáchali v tele škody. Lenže nie všetci máme tento ochranný systém zneškodňovanie voľných radikálov rovnako výkonný.

Detoxikačné enzýmy

Sú dokonca ľudia, ktorým niektoré detoxikačné enzýmy chýbajú. A koľko je ich? Podľa štúdií je to u belochov až 26,9% populácie a u aziatov napr. len 4,1%. A práve ľudia s poruchou odstraňovania voľných radikálov sú oveľa viac ohrození stresom. Ako som už spomínal, tak jedným z možných prejavov pôsobenia voľných radikálov môže byť aj rakovina. A u žien rakovina prsníka.

Ženy s poruchou tvorby antioxidačných enzýmov majú 4-násobne zvýšené riziko vzniku karcinómu prsníka. Pri strave bohatej na ovocie a zeleninu sa toto riziko vytráca. Ak sa dnes bavíme o pomoci ženám, mali by sme im v rámci prevencie zisťovať, ako si vedia tvoriť antioxidačné enzýmy a mali by sme ich učiť jesť ovocie a zeleninu. Možno sa jedného dňa toho dožijeme.

 

Prajem vám pekný deň

Andrej Medved

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.