Život nie je jednoduchý. Počas života musíme zvládať veľa nástrah, stresov. Stresové reakcie prinášajú so sebou záťaž pre organizmus. Akákoľvek záťaž organizmus zvyšuje nároky organizmu na energiu. V organizme sa energia tvorí v bunkových elektrárňach – mitochondriách. Mitochondrie sú zároveň aj najväčším zdrojom voľných radikálov.
Voľné radikály
Voľné radikály sú agresívne častice, schopné poškodzovať bunky, spúšťať zápaly a ale aj aktivovať onkogény. Voľné radikály urýchľujú starnutie, narúšajú tvorbu hormónov, vedú k poruchám spánku, zvyšujú únavu a podobne. Čím viac sme v strese tým viac sa voľných radikálov vyrobí, tým viac je telo v ohrození.
Organizmus má na likvidáciu voľných radikálov vypracovaný pomerne dokonalý systém. Vychytávanie voľných radikálov zabezpečujú antioxidačné enzýmy. Tie dokážu voľné radikály zneškodniť. Takto sa zabráni aby nepáchali v tele škody. Lenže nie všetci máme tento ochranný systém zneškodňovanie voľných radikálov rovnako výkonný.
Detoxikačné enzýmy
Sú dokonca ľudia, ktorým niektoré detoxikačné enzýmy chýbajú. A koľko je ich? Podľa štúdií je to u belochov až 26,9% populácie a u aziatov napr. len 4,1%. A práve ľudia s poruchou odstraňovania voľných radikálov sú oveľa viac ohrození stresom. Ako som už spomínal, tak jedným z možných prejavov pôsobenia voľných radikálov môže byť aj rakovina. A u žien rakovina prsníka.
Ženy s poruchou tvorby antioxidačných enzýmov majú 4-násobne zvýšené riziko vzniku karcinómu prsníka. Pri strave bohatej na ovocie a zeleninu sa toto riziko vytráca. Ak sa dnes bavíme o pomoci ženám, mali by sme im v rámci prevencie zisťovať, ako si vedia tvoriť antioxidačné enzýmy a mali by sme ich učiť jesť ovocie a zeleninu. Možno sa jedného dňa toho dožijeme.
Prajem vám pekný deň