Zápaly, zápaly, kde vás ľudia berú…

Zápaly, zápaly, kde vás ľudia berú…

Stále dookola počúvam tú istú otázku. Skade sa v mojom tele zobral zápal? Zápal nevzniká len tak. Zápal nikdy nie je dielom náhody. Nato aby bol zápal spustený, musí existovať spúšťač, ktorý ho spustí. Väčšina ľudí si pri slove spúšťač zápalu, predstaví vírus alebo baktériu. Ale odkiaľ sa berú zápaly, kde nie je spúšťač vírus alebo baktéria? Napr. zápaly kĺbov alebo strata kostnej hmoty? Aj za stratou kostnej hmoty je zápalová reakcia. Asi ste z toho prekvapení, ale je to tak. Dnes vám ukážem mechanizmus ako môže dôjsť k spusteniu takéhoto zápalu, kde len ťažko budete hľadať typický spúšťač v podobe vírusu či baktérie.

V tele existujú poslovia zápalu, ktorí sa volajú prozápalové cytokíny. Ich úlohou je aktivovať a udržiavať zápal pri živote. Jedným z nich je interleukín 1 (IL-1). Práve táto látka, ktorej názov si vôbec nemusíte pamätať, sa podieľa na vzniku mnohých zápalov. Interleukín 1 v tele:

  • spúšťa horúčky
  • aktivuje deštrukciu chrupaviek (reumatoidná artritída)
  • podieľa sa na odbúravaní kostnej hmoty
  • zvýšené hodnoty interleukínu 1 sa namerali u ľudí s duševnými problémami ako napr. schizofénia
  • interleukín 1 napr. ovplyvňuje hromadenie tukov v cievach, takto sa podieľa na vzniku aterosklerózy
  • aktivuje uvoľňovanie hormónu kortizol. Ten sa uvoľňuje pri strese. Aj zápal je pre organizmus stresom!!! Ozaj poznáte psychológa či psychiatra, ktorý by bral tento fakt do úvahy a zohľadnil ho pri liečbe? Ja osobne len jedného.

A odkiaľ sa interleukín 1 ( IL-1) v tele berie? Jedným z možných zdrojov, ktoré výdatne zásobujú telo interleukínom 1 (IL-1) sú poškodené mitochondrie (bunkové elektrárne). Po ich poškodení sa zvýši tvorba interleukínu 1 a následne sa aktivuje zápalová reakcia. Mnohí ľudia ma isto považujú za čudáka, keď dookola omieľam o mitochondriách. Ale predstavte si, žeby sme sa dnes začali tváriť, že vírusy a baktérie sú absolútne nepodstatné ako možné zdravotné riziko. Čo? Bolo by to šarlatánstvo? A čo je potom ignorovanie poškodenia mitochondrií ako možného spúšťača zápalov? Mimochodom, pozrite sa okolo seba, koľkí ľudia majú problémy so psychikou, zápalmi kĺbov, osteoporózou či aterosklerózou. Potom sa popozerajte okolo seba a koľkí trpia vírusovými infekciami. A porovnajte si koľko pozornosti sa venuje vírusom a koľko poškodeným mitochondriám.

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.