Zinok – vhodný aj pre ľudí s chronickou únavou?

Zinok – vhodný aj pre ľudí s chronickou únavou?

Chronická únava sa prejavuje rôzne. Jedným z prejavov chronickej únavy sú stavy podobné chrípke. Bolesti svalov, teploty, bolesti kĺbov, malátnosť, pochmúrne nálady a podobne. Ak s tým idete k lekárovi, lekár to vyhodnotí ako chrípku. Samozrejme človek ani netuší, že to chrípka nie je. Bohužiaľ, ani lekár. Mnohí v rámci riešenia svojej imunity, veď imunitu treba posilniť keď je človek chorí, nasadia zvýšené dávky zinku. Zinok je predsa minerál, ktorý posilňuje imunitu. Logika je preto jasná. A tu môže prísť pre ľudí s chronickou únavou k veľkému problému. Aj keď sa zinok pomerne zle vstrebáva (cez tráviaci trakt max. 25%) môže byť dávka zinku dosť vysoká nato, aby aktivovala u chronických unavených ľudí tzv. NMDA receptor.

NMDA receptor

Čo to vlastne je ten NMDA receptor? NMDA je skratka od N-metyl-D-aspartát, zvykne sa nazývať aj glutamátový receptor. Aby ste mu porozumeli tak NMDA receptor si predstavte ako otvor cez ktorý tečie vápnik do bunky. U ľudí je tento otvor na vstup vápnika do bunky už aj tak veľmi otvorený. Je to dané tým, že bunky chronicky unaveného človeka trpia nedostatkom energie. Ak bunka trpí nedostatkom energie vstup vápnika má buď tvorbu energie aktivovať alebo bunku zabiť. Ale príliš veľa vápnika v bunke je pre bunku jedovaté a poškodzuje ju.

Na úrovni tela chronicky unavení ľudia pociťujú tento tok vápnika zhoršujúcou sa únavou, bolesťami svalov, kĺbov, depresívnymi stavmi či zhoršením pamäte. Samozrejme toto sú len niektoré príznaky. Z dlhodobého hľadiska toto môže viesť k odumieraniu buniek a vzniku demencií.

Užívanie zinku

Ak chronicky unavený človek začne užívať zinok vo vyšších dávkach celý tento proces podporí. V tele sa zvýši oxidačný stres a únava. A ako to býva zvykom rady ľudí budú zniesť neraz takto. “Asi si zinku dávaš málo a mal by si dávku zvýšiť.” Takto sa roztočí deštruktívny proces.

Doplnky výživy nie sú vždy tak nevinné ako sa zdajú. Nie je to dané tým, že zinok je zlý. To vôbec nie. Na túto zinkovú pascu by si mali dávať pozor najmä ženy. Oni neraz trpia vypadávaním vlasov, lámaním nechtov alebo akné. Tam všade nájdete odporúčania zvýšte prísun zinku. Netvrdím, že vyššie dávky zinku nikdy neznesú, len treba najprv zvládnuť iné problémy, aby zinok nenarobil viac škody ako úžitku.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.