Zvýšený cholesterol? Nebojte sa tuku v potrave

Zvýšený cholesterol? Nebojte sa tuku v potrave

Máte zvýšený cholesterol? Nebojte sa tuku v potrave, váš nepriateľ je inde.

Veľa ľudí sa dodnes bojí cholesterolu ako možnej príčiny srdcovo-cievnych ochorení. Všetky živočíšne potraviny s vyšším obsahom tuku sú pre nejedného z vás strašiakom. Keď do toho príde bububu od uja doktora viac neznalému človeku ani netreba. Panika vyústi do počítania cholesterolu.

Organizmus cholesterol potrebuje. Získava ho nielen potravou ale aj si ho sám vyrába v pečeni. Je na to potrebný enzým HMG-CoA-reduktáza. Ak človek príjme v potrave dostatok cholesterolu (cca 700mg) tento enzým sa vypne a cholesterol sa ďalej netvorí. Je zaujímavé poznať aj to, čo dokáže tento enzým aktivovať. Napr. cukor alebo potraviny, ktoré organizmus zaťažujú vysokými dávkami rýchlych cukrov.

Na druhej strane existuje v pečeni enzým, ktorý cholesterol odbúrava. Tým enzýmom je 7-alfa -hydroxyláza. Vďaka tomuto enzýmu sa cholesterol premieňa na žlčové kyseliny. Enzým 7-alfa-hydroxyláza je extrémne citlivý na poškodenie voľnými radikálmi. (Lebo obsahuje železno-sírne komplexy).

Západná strava bohatá na fastfood, rýchle sacharidy a neexistencia dostatku živín zvyšuje tvorbu voľných radikálov. Tie poškodzujú enzým, ktorý odbúrava cholesterol. Výsledkom je:
zlé trávenie tukov
zvýšenie hladiny cholesterolu

Základom úspešnej “liečby” vysokej hladiny cholesterolu nie je obmedzenie živočíšnych tukov v potrave, ale rýchlych sacharidov a zvýšený prísun látok chrániacich enzýmy.

K málo známej látke poškodzujúce enzýmy je oxid dusnatý (je tiež voľný radikál). Jeho dobrým vychytávačom je aktivovaný vitamín B12. Ten si môžete kúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/kategoria/vitaminy/b12-metylcobalamin-mecobalactive/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
www.abczdravia.sk
www.weltfit.sk
tel. 0911 295 859…….ak máte otázku bez hanby zavolajte
andrej.medved9@gmail.com

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.