Vitamín B12 – nerobte paniku

Vitamín B12 – nerobte paniku

Strach z vitamínov a minerálov je u ľudí obrovský. Pravidelne počúvam “nemôžem si poškodiť?” A panika nastúpi keď si ľudia dajú urobiť laboratórne testy. Tam im neraz zistia, že sú predávkovaný. Ukážem vám ako sa aj cez laboratórne výsledky dá manipulovať ľuďmi. Nejeden človek mi volal alebo písal, že je predávkovaný vitamínom B12. Jeho laboratórne hodnoty boli vyššie ako norma. Tá norma je cca 144 – 900.

Vitamín B12 – ako zistiť hladinu B12?

Vitamín B12 sa bežne meria z krvi. Lenže to čo je v krvi, nie je všetko pre telo dostupné. Predstavte si to ako keď si kúpite kilo jabĺk zabalených v igelitovom sáčku. Odbalíte to a vidíte, že jedno jablko je červivé, iné zhnité a podobne. A takto je to aj s vitamínom B12 v sére. Len 20% vitamínu B12 je uloženého tak, že ho telo vie použiť. Zvyšok – 80% je pre telo nepoužiteľné. Teraz si poviete však je to teda jasné!! Bohužiaľ nie je to tak.

Jedinou správnou a objektívnou metódou ako merať hladinu vitamínu B12 je merať ho nepriamo. Teda nezisťovať vitamín B12. Ak je nedostatok vitamínu B12, z tela sa cez moč, začne vyplavovať kyselina metylmalónová. Čím je koncentrácia kyseliny metylmalónovej v moči vyššia, tým telu chýba viac vitamínu B12!!! Toto sa bohužiaľ nerobí. Pre zaujímavosť koncentrácia kyseliny metylmalónovej v moči by nemala byť vyššia ako 1,6.

Vitamín B12 je absolútne nevyhnutný pre správne fungovanie tela a mnohí trpia jeho nedostatkom a ani o ňom nevedia.

Každý rok sa vedecky potvrdzuje, že meranie vitamínu B12 tak ako sa to robí, je nepresné. Napr. Berg. a spol. zverejnili nasledovné slová “rokmi praktizovaná analýza nedostatku vitamínu B12 v sére (ako sa to robí dnes) je úplne nevhodné” Toto bolo publikované v roku 1993 a každý rok sa to potvrdzuje inými vedcami. Dnes máme rok 2018. Odvtedy prešlo 25 rokov.

 

Na záver sa mi natíska otázka komu toto prospieva?

Ak hľadáte dobrý zdroj kvalitného vitamínu B12 môžete si ho kúpiť tu:  http://www.abczdravia.sk/kategoria/vitaminy/b12-metylcobalamin-mecobalactive/

 

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team
tel. 0911 295 859
andrej.medved9@gmail.com

 

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.